لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

رییس جمهوری کوبا: هاوانا آماده است با آمریکا گفت و گو کند


رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا می گوید او آماده است درباره «هر موضوعی» با ایالات متحده گفت گو کند، به این شرط که واشنگتن حاکمیت کوبا و حق آن برای اداره امور خود را بپذیرد.

کاسترو آمادگی برای گفت و گو با دولت اوباما را در بیانیه ای که روز سه شنبه در «گراما»، روزنامه رسمی حزب کمونیست انتشار یافت، ابراز داشت.


«گراما» همچنین گزارش داد دیدار آقای کاسترو با قانونگزاران آمریکا در روز دوشنبه بر توسعه مناسبات دو جانبه و روابط اقتصادی متمرکز بود. سرپرست هیات دمکرات های مجلس نمایندگان را باربارا لی، نماینده ایالت کالفرنیا، برعهده داشت.

مقامات کاخ سفید می گویند پرزیدنت باراک اوباما بزودی برخی از محدودیت های مسافرتی و مالی بر کوبا را کاهش خواهد داد. امکان دارد این اقدام پیش از تشکیل اجلاس رهبران کشورهای آمریکایی در ترینیداد و توباگو در هفته آینده صورت گیرد.

پرزیدنت اوباما گفته است او مایل خواهد بود با رهبران کوبا گفت و گو کند، اما به تحریم اقتصادی دیرینه را بعنوان اهرمی برای وادار ساختن انجام تغییرات دمکراتیک در کوبا ادامه خواهد داد.

بودجه فدرال آمریکا که ماه پیش به تصویب رسید، شامل موادی است که برخی از محدودیت های مسافرتی آمریکاییان کوبایی تبار به کوبا را لغو می کند. این قانون همچنین مقررات صادرات غذا و دارو به آن کشور ا آسانتر می سازد.

XS
SM
MD
LG