لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

گزارش محیط زیست: عشق وعلاقه به تولید مواد غذایی سالم


ارین تونر، خبرنگار صدای آمریکا، ویسکانسین

در سراسر شهر میلواکی فقط یک مزرعه در سواحل بادخیز و سرد رودخانه میشیگان وجود دارد. چند گلخانه کوچک و قراضه در بخش جلویی مزرعه به چشم می خورد و در پشت مزرعه، چندین مرغ، بوقلمون و بز آزادانه می گردند. بوی کپه های کود در هوای سرد صبح پیچیده است.

ویل آلن اداره این مزرعه کوچک و غیر انتفاعی را که « قدرت پرورش» نامیده می شود، بر عهده دارد. آلن در گلخانه ای که با سوخت کود گرم می شود، با غرور یک لایه پلاستیک ضخیم را از روی گیاهان کنار می زند و می گوید من در ویسکانسین اسفناج های سبز پرورش می دهم.

آلن ۱۵ سال پیش مزرعه «قدرت پرورش» را با کمتر از ۱ هکتار مساحت راه اندازی کرد. این مزرعه به طور خارق العاده ای پر ثمر است.

آلن از این فضای کوچک بیشترین بهره را می برد و با استفاده از یک میزان آب، سبزیجات سبز و ماهی پرورش می دهد.

حدود یک تن مواد غذایی و سبزیجات این مزرعه به رستوران ها و فروشگاه ها فروخته می شود. در ضمن او میوه و سبزیجات خود را با قیمت ارزان به خانواده های اطراف مزرعه می فروشد.

آلن می گوید :« تعداد بسیار اندکی از مردم اینجا غذاهای از پیش آماده شده و یا کنسرو می خورند و در نهایت دیابت می گیرند و عمر خود را کوتاه می کنند. پیامدهای منفی رژیم غذایی بد و شیوه زندگی نامناسب بر مردم تاثیر می گذارد و ما باید آن را تغییر دهیم.»

آلن به سراسر جهان سفر می کند تا تجربیات و دستاوردهایش را در مزرعه میلواکی به مردم نشان دهد. این مزرعه در عین حال به آموزشگاهی برای دانش آموزان، کارآموزان و کشاورزان بدل شده است.

آلن می گوید :« گروه هایی هستند که برای تهیه کود به اینجا می آیند. برخی برای یادگیری ساخت گلخانه و حسابداری مزرعه به میلواکی سفر می کنند و با آموخته های خود به شهرهایشان باز می گردند.»

آلن پاییز گذشته جایزه ۵۰۰ هزار دلاری بنیاد کاترین مک آرتور را دریافت کرد و دائماً به کنفرانس های مهم دعوت می شود. او به یک چهره سرشناس و محبوب دنیای کشاورزی تبدیل شده ولی هموار در فکر کمک و راهنمایی دیگران است.

در یک پروژه جدید، این مزرعه منحصر به فرد، همکاری با شرکت قطعات خودروسازی «راک ول» را آغاز کرده است. هر روز ۱۰۰۰ کارمند این شرکت در کافه تریا غذا می خورند و حجم عظیمی زباله مواد غذایی تولید می کنند و آلن این زباله ها را به کود گیاهی تبدیل می کند.

ویل آلن، بنیان گذار «قدرت پرورش» عشق و علاقه ویژه به مواد غذایی را از والدینش به ارث برده است. آنها یک زندگی کاملاً شهری در واشنگتن دی سی داشتند اما آلن به یاد می آورد که پدر و مادرش به مردم غذا می فروختند.

آلن می گوید در واقع پدر و مادرش باید این جایزه را دریافت می کردند. او امیدوار است مردم بار دیگر همچون گذشته مواد غذایی را پرورش دهند و سالم غذا بخورند.

XS
SM
MD
LG