لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

اوباما سفر ترکيه را به پايان می برد


رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، باراک اوباما، با شرکت در يک جلسه عمومی با دانشجويان دانشگاه به دو روز ديدارش از ترکيه پايان داد. وی در اين جلسه عمومی به دانشجويان ترک وعده داد آمريکا برای مراوده با مسلمانان و ساير ملل جهان فصل نوينی را آغاز خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما خواستار تفاهم بيشتر بين کشورها شد، و وعده خود را برای ترميم روابط با جهان اسلام تکرار کرد. او گفت ايالات متحده، مانند هر کشور ديگری، اشتباهاتی مرتکب می شود. اوباما گفت، زمان می خواهد تا دنيا بداند که او چگونه آمريکا را در مسير ديگری، متفاوت از روش رئيس جمهوری سابق، راهبری خواهد کرد.

آخرين روز ديدار اوباما از ترکيه شامل ملاقاتی با رهبران مسلمانان، مسيحيان و کليميان ترکيه بود. پس از آن وی از موزه تاريخی حاجيه صوفی ديدار کرد.

رئيس جمهوری آمريکا طی سخنانی در مجلس ترکيه روز دوشنبه گفت کشور عمدتا مسلمان ترکيه نقطه افتراق غرب و شرق نيست، بلکه نقطه ای است که غرب و شرق را به هم متصل می سازد. او از درخواست عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا قويا پشتيبانی کرد، و دولت آنکارا را يک «شريک مسول» خواند.

ترکيه آخرين توقفگاه سفر اروپايی اوباما بود. وی در اين سفر در نشست اقتصادی لندن، اجلاس ناتو در فرانسه و آلمان، و در نشست اروپا و آمريکا در جمهوری چک شرکت داشت.

XS
SM
MD
LG