لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۶

اعضای شورای امنیت بر سر نحوه پاسخ به اقدام پیونگ یانگ به توافق نرسیدند


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یکشنبه در واکنش به پرتاب موشک از سوی کره شمالی، یک نشست اضطراری برگزار کرد. اما اعضای شورا نتوانستند در زمینه نحوه پاسخ به اقدام پیونگ یانگ به توافق برسند.

کلاود هلر، سفیر مکزیک و رسیس شورای امنیت، در پی نشست اعضا که سه ساعت به طول انجامید گفت برای پاسخ مناسب به آزمایش موشکی کره شمالی قرار است رایزنی های بیشتری انجام شود.

دیپلماتها می گویند همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از اقدام کره شمالی ابراز نگرانی کرده اند اما در زمینه نحوه پاسخ به پرتاب موشک از سوی پیونگ یانگ میان اعضا اختلاف نظر وجود دارد.

نمایندگان ژاپن و آمریکا در شورای امنیت خواهان صدور قطع نامه ای مبنی بر محکومیت آزمایش موشکی کره شمالی شده اند. چین و روسیه این اقدام را بسیار سختگیرانه دانسته و خواهان واکنش ملایم تری شده اند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید، پیونگ یانگ با پرتاب موشک بالیستیک، از قطع نامه شورای امنیت سرپیچی کرده است.

سوزان رایس، در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا چین و روسیه نیز دراین مورد با وی موافق هستند گفت، اعضای شورا نظرهای متفاوتی را در این زمینه ابراز کردند.

XS
SM
MD
LG