لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

چند خبر کوتاه از ایران


میر حسین موسوی گفت تنش زدایی را اساس سیاست خارجی دولت احتمالی خود قرار می دهد

میر حسین موسوی، کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی، سیاست خارجیِ دولت احتمالی خود را بر اساسِ «منافع ملی حداکثری»، «تنش زدایی» و «اعتماد سازی در عرصه بین الملل» ذکر کرد.

میر حسین موسوی، نخست وزیر دوران جنگ، در خصوصِ موضع گیریهای اخیر باراک اوباما در ارتباط با ایران گفت که لحنِ رییس جمهوری آمریکا نسبت به رییس جمهوریِ پیشین این کشور، تغییر کرده، اما باید منتظر تغییرات عملی، در سیاستهای آمریکا بود. آقای موسوی، در ارتباط با سیاستهای اقتصادیِ خود با تاکید بر این که قرار نیست سیاستهای دورانِ جنگ دنبال شود، گفت: اولین گام برای بهبود شرایط اقتصادی ایران «ثبات مدیریتی» در این عرصه است.

میر حسین موسوی، همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اجرای طرح امنیت اجتماعی در کشور، این طرح را دارای اثرات سوء برای جوانان دانست و وعده داد که در صورت انتخاب شدن، گشتهای ارشاد را جمع آوری خواهد کرد.


چند خبراز رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی

سایت «مردمک» به نقل از برخی منابع خبر داد که در صورت عدم موفقیت تشکیل دولت ائتلافی، محسن رضایی خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد کرد هر چند که وی معتقد است اگر وارد عرصه شود، به این طرح آسیب می رسد

در همین حال محمد کاظم انبارلویی رییس مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی، نامزد قطعی اصولگرایان را محمود احمدی نژاد عنوان کرد و گفت احمدی نژاد رای آورترین گزینه در میان کاندیداهای حاضر است. همچنین مریم بهروزی دبیرکل جامعه زینب، محمود احمدی نژاد را نامزد قطعی احزاب زنانِ اصولگرا معرفی کرد.

از سویی دیگر، مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی که از سوی نزدیکان خود برای کناره گیری از مبارزات انتخاباتی، تحت فشار قرار دارد، گفت در برابر هرگونه دخالتی برخورد می کند و در صحنه انتخابات باقی خواهد ماند. مهدی کروبی در ادامه با اشاره به نگرانی ها نسبت به سلامت انتخابات، گفت: ما آبرویمان را گذاشته و وارد عرصه انتخابات شده ایم.

حسن قشقاوی: خاتمی در استانبول با اوباما دیدار نخواهد کرد

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نخستين نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال جديد گفت ‌در نشست گفتگوی تمدن‌ها در استانبول ديداری بين خاتمی و اوباما صورت نخواهد گرفت.

نشست گفتگوی تمدن‌ها به ابتكار اسپانيا و تركيه در استانبول برگزار می‌شود و شخصيت‌های سياسی و مهم جهان و نهادهای غيردولتی در آن شركت خواهند کرد. به گفته حسن قشقاوی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا پیشتر اعلام کرده است که دیدار با ریس جمهوری ایالات متحده در دستور کار سید محمد خاتمی قرار ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش در خصوص سفر دو روزه‌ محمود احمدی ‌نژاد به قزاقستان گفت در این سفر علاوه بر بيانيه‌ مشترک، اسناد همكاری‌ها در زمينه‌های كار و امور اجتماعی، محيط زيست، بهداشت، انرژی و استرداد مجرمين مورد مذاكره و امضا قرار می‌گيرد.

حسن قشقاوی، همچنين سفر وليد معلم، وزير خارجه‌ سوريه را نيز در چارچوب تداوم رايزنی‌های دوجانبه منطقه‌ای، بین المللی و ديدار با مقامات جمهوری اسلامی عنوان كرد و گفت اگرچه بارها بحث‌های جنبی در خصوص روابط دو کشور مطرح شده اما دو طرف بر تعميق مناسبات و تداوم آن تاكيد می‌كنند.

چند خبر دیگر

رييس دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران گفت دولت عراق در صدد تشويق آن دسته از اعضای سازمان مجاهدین خلق است كه می خواهند به ايران باز گردند و نيز زمينه‌هايی را برای انتقال افرادی كه خواهان خروج از اردوگاه اشرف و انتقال به كشوری به جز ايران هستند زیر بررسی دارد تا هيچ شائبه‌ای در روابط ايران و عراق به وجود نيايد. ماجد غماص که با ايسنا گفتگو می کرد همچنین گفت دولت عراق به شدت پيگير بسته شدن كل پرونده سازمان مجاهدین در اين كشور و نيز بازداشت سران اين سازمان است.

**********

علیرضا فیروزی، فعال دانشجویی و مدافع حقوق بشربه دنبال احضار به دادستانی زنجان بازداشت شد. بازداشت علیرضا فیروزی در ارتباط با اعتراضات سال گذشته دانشجویان به عملکرد غیر اخلاقی یکی از مسئولان دانشگاه زنجان صورت گرفته است.

**********

دبیر اجرایی خانه کارگر استان زنجان گفت میزان دستمزد کارگران به هیچ عنوان پاسخگوی هزینه های زندگی نیست و بیش از دو سوم آن به پرداخت اجاره مسکن تعلق میگیرد. مرتضی ریحانیان در ادامه تصریح کرد هزینه های بالای زندگی و بالا بودن نرخ تورم موجب شده است که کارگران در تامین معیشت خود دچار مشکل شوند.

XS
SM
MD
LG