لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۹

ارتش آمريکا: موشک کره شمالی به فضا نرسيد و به دريا افتاد


ارتش آمريکا ادعای روز يکشنبه کره شمالی راجع به فرستادن موفقيت آميز يک ماهواره را به فضا، رد کرده است.

فرماندهی دفاع فضایی آمريکای شمالی، و مقامات فرماندهی شمالی آمريکا، پرتاب موشک توسط کره شمالی را تایيد می کنند، اما می گويند بخشی از موشک به دريای ژاپن افتاد، و بخش هایی ديگر، همراه با محموله آن، به اقيانوس آرام سقوط کرد.

هر دو فرماندهی، در اعلاميه های کوتاه می گويند هيچ شيئی به مدار زمين برده نشد و هيچ شيئی نيز به قلمرو ژاپن نيفتاد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی قبلا گفته بود ماهواره موسوم به کوانگ ميانگ سانگ ۲، با يک راکت سه مرحله ای موسوم به اون های ۲ به فضا برده شد، و حين گردش در مدار زمين موزيک انقلابی پخش می کند.

پرزيدنت اوباما پرتاب موشک توسط کره شمالی را عملی تحريک آميز و تخلفی آشکار از مقررات شورای امنيت سازمان ملل متحد توصيف کرد.

پرزيدنت اوباما در بيانيه ای کتبی در پراگ، پايتخت جمهوری چک، که صحنه سخنرانی روز يکشنبه او در مورد محو کردن تسليحات اتمی بود، گفت برنامه های کره شمالی در پيشبرد استفاده از تکنولوژی موشک های قاره پيمای بالستيک، تهديدی عليه شمال شرقی آسيا، و تهديدی عليه صلح و امنيت بين المللی است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد اعلام کرده است امشب برای واکنش به تقاضای ژاپن که خواستار اجلاس فوق العاده اين شورا شده است، تشکيل جلسه می دهد.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه، با ابراز تاسف گفت اقدام کره شمالی در پرتاب راکت، به سود تلاش هایی نيست که تماس و گفتگو برای صلح و ثبات را ترويج می کند.

کره جنوبی ضمن تقبيح پرتاب موشک توسط کره شمالی، اين اقدام را عملی مويد بی اعتنایی توصيف کرد.

جمهوری چک که رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد با انتشار بيانه ای در تقبيح و محکوم کردن پرتاب راکت توسط کره شمالی از آن کشور خواسته است تمامی فعاليت های مربوط به برنامه موشک های قاره پيمای بالتستيک را متوقف کند و طرح های مربوط به تسليحات اتمی را کنار بگذارد.

روسيه و چين که متحدين کره شمالی هستند خواستار آرامش و خويشتن داری شدند.

کره شمالی گفته بود در نظر دارد يک ماهواره مخابراتی به فضا ببرد. اما همسايگان آن کشور و آمريکا معتقدند قصد کره شمالی از اين اقدام، ازمايش توانایی و قابليت يک موشک بالستيک دوربرد بود.

کره شمالی نخستين فرصت پرتاب موشک را روز شنبه از دست داد که هواشناسان، بدی وضع هوا را عامل آن دانستند.

کره شمالی قول داده بود پرتاب را بين روزهای شنبه تا چهارشنبه انجام دهد.

XS
SM
MD
LG