لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

گزیده روزنامه های يکشنبه ۱۶ فروردین در ايران


افزايش فاصله زمانی برداشت ايران با قطر
روزنامه اعتماد از افزایش فاصله ایران با قطر در زمینه برداشت گاز از میدان گازی «پارس جنوبی» خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، عقب ماندن ايران در برداشت از این «مخزن گازی مشترک با قطر»، به رغم وعده های قبلی مديران نفتی رخ داده است.

در گزارش اعتماد آمده است «اکبر ترکان» معاون وزير نفت روز شنبه در جمع تعدادی از خبرنگاران اعلام کرد که «قطر در حال تکميل دو پروژه ديگر در ميدان پارس جنوبی است که به اين ترتيب ميزان برداشت گاز اين کشور از ميدان مشترک بيشتر خواهد بود».

بر اساس این گزارش، اکبر ترکان اضافه کرده است که ميزان توليد گاز از میدان پارس جنوبی در قطر ۲/۱۲ ميليارد فوت مکعب در روز است ولی با وجود راه اندازی ۱۰ فاز و پنج پالايشگاه در ایران، اکنون توليد ايران کمتر از ۱۰ميليارد فوت مکعب است.


قرارداد «اس-۳۰۰» ايران و روسيه
روزنامه کیهان از انعقاد قرارداد سامانه پدافند هوایی «اس-۳۰۰» بین ایران و روسیه خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «یک مقام روسی» امضای قرارداد فروش اس-۳۰۰ با ایران را تایید کرده است.

کیهان همچنین به نقل از «یک مقام بلند پایه دفاعی روس» می نویسد که مسکو، موافقت نامه ای در این رابطه با ایران امضا کرده است. به نوشته کیهان، این مقام بلندپایه دفاعی تصریح کرده است که هنوز «هیچ سامانه ای از این نوع موشک دفاعی هوایی به ایران تحویل داده نشده است».

وضعیت نامناسب تولید کنندگان فولاد در ایران
روزنامه سرمایه در گزارشی، از واردات ۱۰ میلیون تن فولاد غیر استاندارد به ایران خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، واردات این مقدار فولاد در حالی صورت گرفته است که «مسوولان وزارت صنایع و معادن» وضعیت تولید فولاد در ایران را «بسیار مناسب» توصیف می کنند.

به نوشته سرمایه، «فولادسازان بخش خصوصی» در ایران معتقدند در سال جدید، چشم انداز روشنی پیش روی تولیدکنندگان داخلی وجود ندارد و احتمال اینکه برخی از واحدها با «توقف تولید» مواجه شوند بسیار زیاد است. بر اساس این گزارش، اکثر قریب به اتفاق تولید کنندگان فولاد «وضعیت نامناسب تعرفه ها» را اصلی ترین عامل بروز بحران های جدید در این صنعت می دانند.

به نوشته سرمایه، بر اساس آمار، مصرف سالانه فولاد در ایران بالغ بر ۱۸ میلیون تن برآورد می شود که با توجه به وجود ۸/۱۵ میلیون تن ظرفیت تولید در داخل، ایران تنها نیازمند به ۲/۲ میلیون تن واردات فولاد است.

واردات دست کم ۳ تا ۴ ميليون تن گندم در سال جاری
روزنامه آفتاب یزد، به نقل از «دبيركل خانه كشاورز» می نویسد درصورتی که بارندگی های بهاره امسال مناسب باشد، ایران باید بین سه تا چهار میلیون تن گندم وارد کند. این درحالی است که به گفته عیسی کلانتری، در سال زراعی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ پيش‌بينی می شود توليد گندم در ایران ۲۰ درصد نسبت بـه سـال گـذشتـه افـزايـش داشتـه بـاشـد.

به نوشته این روزنامه، دبیرکل خانه کشاورز همچنین گفته است در صورتی که بارش باران در بهار امسال مناسب نباشد،، ممكن است به ميزان واردات سال قبل، گندم وارد ایران شود. آفتاب یزد در بخش دیگری از خبر خود می نویسد: «خشكسالی در اسـتـان‌هـای جنوبی كشور همچون خوزستان، فارس، بوشهر، كرمان و هرمزگان مسلم شده است».

XS
SM
MD
LG