لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

ریيس جمهوری آمريکا راهی ترکيه شد
باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، راهی ترکيه شده است، و انتظار می رود در آنجا بر نظريه خود که ترکيه را متحدی حياتی، و بخشی مهم از اروپا می داند، تاکيد بگذارد.

پرزيدنت اوباما عصر روز يکشنبه، پس از شرکت در کنفرانس سران آمريکا و اتحاديه اروپا در جمهوری چک، که در جريان آن از رهبران اروپا خواست با عضويت کامل ترکيه در اتحاديه بيست و هفت کشوری اروپا موافقت کنند، پراگ را به سوی آنکارا ترک کرد.

درخواست پرزيدنت اوباما درباره ترکيه تقريبا بلافاصله با مخالفت نيکلای سارکوزی ریيس جمهوری فرانسه، و ملاحظاتی از سوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روبرو شد.

دولت های فرانسه و آلمان، هر دو، با عضويت کامل ترکيه در اتحاديه اروپا مخالف هستند، و آقای سارکوزی تاکيد بر آن دارد که ترکيه مسلمان کشوری آسيایی است.

انتظار می رود ریيس جمهوری آمريکا در آنکارا درباره پيشرفت های حاصل در اجرای اصلاحات دموکراتيک مورد درخواست اتحاديه اروپا از ترکيه به عنوان پايه ای برای شروع مذاکرات نهایی الحاق ترکيه به اين اتحاديه تبادل نظر کند.

پرزيدنت اوباما فردا، دوشنبه، در پارلمان ترکيه سخنرانی می کند.

ترکيه آخرين مرحله در اين سفر پرزيدنت اوباما به خارج از آمريکاست، که با شرکت در کنفرانس سران کشورهای گروه بيست در بريتانيا آغاز شد. پرزيدنت اوباما همچنين پيش از رفتن به جمهوری چک برای شرکت در کنفرانس سران آمريکا و اروپا در اجلاس ناتو شرکت کرد.

پرزيدنت اوباما گفت تبادل نظر درباره افغانستان، ايران، تغييرات جوی، امنيت انرژی و اقتصاد در کانون تبادل نظرهای کنفرانس سران آمريکا و اتحاديه اروپا بود.

پرزيدنت اوباما تاکيد کرد ايده هایی که برای اروپا و آمريکا جنبه های مشترک دارد، بيش از ايده هایی مهم است که دو طرف را از هم دور می کند.

پرزيدنت اوباما همچنين خواستار تلاشی مشترک در مقابله با تروريسم، ياری دادن به افغانستان و کمک به کشورهایی در اروپای شرقی شد که از بحران جهانی اقتصاد آسيب ديده اند.

XS
SM
MD
LG