لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

اوباما: تا وقتی ايران يک تهديد بماند آمريکا سپر موشکی در اروپا را پيگيری می کند


باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا می گويد تسليحات اتمی خطرناک ترين ميراث جنگ سرد است.

پرزيدنت اوباما، روز يکشنبه، در يک سخنرانی خطاب به ده ها هزار نفر در پراک پايتخت جمهوری چک، استراتژی خود را برای محو غایی زرادخانه های اتمی تشريح کرد.

ریيس جمهوری آمريکا خواستار توافقی با روسيه درباره پيمانی جديد برای کاهش تسليحات تا آخر سال شد، و گفت از سنای آمريکا می خواهد پيمان منع کامل آزمايش های اتمی برای مقاصد نظامی و غير نظامی در تمامی محيط زيست را تایيد کند.

پرزيدنت اوباما اقدام کره شمالی را در پرتاب يک موشک، که ساعاتی پيشتر انجام گرفته بود، تخلفی از مقررات توصيف کرد.

پرزيدنت اوباما همچنين پيشنهادهای تماس با ايران را برای متوقف ساختن برنامه اتمی اش تکرار کرد و گفت تا وقتی که ايران يک تهديد باقی بماند آمريکا نيز برنامه ايجاد سپر موشکی در اروپا را پيگيری ميکند.

پرزيدنت اوباما خواستار يک پيمان جديد بين المللی شد، که چين، هند و پاکستان را نيز در بر بگيرد، و به توليد مواد قابل استفاده برای تسليحات اتمی، به گونه ای قابل تایيد، پايان دهد.

واسلو کلاوس، ریيس جمهوری چک، از پرزيدنت اوباما در سفر به پراگ استقبالی رسمی به عمل آورد، و پرزيدنت اوباما بعدا برای شرکت در کنفرانس عالی آمريکا و اتحاديه اروپا به رهبران اين اتحاديه ملحق شد.

جمهوری چک فعلا رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد و نتايج نظر سنجی ها نشان می دهد بسياری نگرانند برنامه استقرار رادار مربوط به سپر موشکی اروپا در آن کشور ممکن است به تشنج با روسيه و دشواریهای بيشتر امنيتی در اروپا منجر شود.

به رغم منعی که در مورد تظاهرات اعلام شده است تظاهرکنندگان برگزاری چندين تظاهرات را برای روز يکشنبه تدارک ديده اند. نزدیک به سيصد نفر از مخالفان برنامه آمريکا برای استقرار رادار مربوط به سپر موشکی اروپا در جمهوری چک روز شنبه عليه اين برنامه تظاهرات کردند.

XS
SM
MD
LG