لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

رییس جمهوری آمریکا از قانون جدید در افغانستان انتقاد کرد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز شنبه از قانون جدیدی که برای تنظیم امور خانواده در جامعه شیعیان در افغانستان تدوین شده است به شدت انتقاد کرد.

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری در فرانسه، این قانون را «منزجر کننده» نامید و گفت نظریات دولت او به آگاهی دولت افغانستان رسانده شده است.

پیشتر، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفته بود دستور داده است قانون جدیدی که بگفته منتقدین می تواند تجاوز جنسی مزدوجین را قانونی کند و حقوق زنان را محدود سازد، بررسی شود.

کرزی روز شنبه گفت وزارت دادگستری افغانستان اين ماده قانونی را بطور «بسیار دقیق» مطالعه خواهد کرد و قول داد اگر موضوع نگران کننده ای در آن پیدا شود، به پارلمان باز گردانده خواهد شد.

رییس جمهوری افغانستان بر سر این قانون، که با هدف تنظیم زندگی خانوادگی و زناشوئی در جامعه شیعه افغانستان تدوین شده، با انتقاد گستره بین المللی، از جمله سازمان ملل متحد، ایالات متحده و کانادا، روبرو شده است.

مسئول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید اين قانون زنان را از خودداری از نزدیکی با شوهرانشان، بجز در مواردی که بیمار باشند، ممنوع می کند و آنها را از ترک خانه بدون اجازه شوهرانشان قدغن می کند.

کرزی گفت او این نگرانی ها را درک می کند، اما ممکن است از آنچه آنرا ترجمه «نامناسب» یا «سوء تعبیر» ناميد، ناشی شده باشد.

برخی از قانون گذاران افغان می گویند شکل نهایی قانون، که هنوز منتشر نشده، شامل موادی است که به زنان اجازه می دهد از خانه خارج شوند و از نزدیکی با شوهرانشان خودداری کنند.
XS
SM
MD
LG