لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

فرانسه با حضور در چهارچوب فرماندهی نظامی ناتو در راه قدرتمند تر شدن گام بر ميدارد


فرانسه که در سال ۱۹۶۶ ميلادی از پيمان دفاعی آتلانتيک شمالی، ناتو، خارج شد يا در حقيقت پايگاه های مربوط به ناتو را در خاک کشور خود بست؛ امروز ميخواهد مجدداً به چهار چوب فرماندهی آن به پيوندد.

چهل و سه سال پيش ژنرال شارل دوگل رئيس جمهوری وقت فرانسه هنگام خروج کشورش از ناتو پايگاه های نظامی سربازان متحدان و همچنين مقر نظامی اين سازمان را در فرانسه بست و در يک پيام تلويزيونی اعلام کرد که نه هيچ مرکزی، نه هيچ سربازی و نه ارتش هيچ متحدی در اين خاک باقی نخواهد ماند.

اما امروز پس از گذشت بيش از چهار دهه، نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه تصميم گرفته است به فرماندهی نظامی اين سازمان باز گردد.

نيکلا سارکوزی طی يک سخنرانی در اين باره اين تصميم گفت، اکنون زمان آن رسيده تا به اين وضعيت پايان داده شود زيرا در جهت مصالح فرانسه نيست.

رئيس جمهوری فرانسه همچنين ميگويد که بازگشت کشورش به ناتو در جهت منافع اروپا نيز خواهد بود. با تکميل اين روند طولانی، فرانسه قدرتمند تر شده و نفوذ بيشتری بدست خواهد آورد. نيکلا سارکوزی اضافه ميکند که فرانسه بايد به جای آن که مطيع سازمان ناتو باشد، بايد بخشی از فرماندهی پيمان دفاعی آتلانتيک شمالی باشد.

نيکلا سارکوزی ميگويد اين ايده من برای فرانسه است.

« ديويد دومينيک» مدير اجرائی انستيتوی روابط بين المللی فرانسه در همين رابطه ميگويد به گمان من، قبل از هر چيز در وجود پرزيدنت سارکوزی اشتياق صميمانه ای در پيوستن دوباره به فرماندهی دفاعی ناتو وجود دارد .

در درجه دوم، در حقيقت اينجا پرسش وجهه وی نيز مطرح است. او همان کسی است که موضع فرانسه را نه تنها در مورد ناتو بلکه در جهت روابط فرانسه با ايالات متحده آمريکا نيز تغيير داده است و ما ميدانيم که توجه به آمريکا در ذهن رئيس جمهوری فرانسه بی اندازه مهم است و سومين مورد آن که ورود به فرماندهی ناتو به رئيس جمهوری فرانسه اين امکان را ميدهد که اقداماتی متقاوت از رؤسای جمهوری پيشين فرانسه انجام دهد.

«پير ماری گاليوس» يکی از ژنرال های پيشين نيروی هوائی فرانسه که اکنون ۹۷ سال دارد، يکی از علل خروج فرانسه را از ناتو رفتار برخی از اعضای آن دانسته و ميگويد، در ماه مه سال ۱۹۵۸ در عراق يک انقلاب به وقوع پيوست. سربازان آمريکائی و انگليسی بدون مطلع کردن دولت فرانسه، از طريق پايگاه های نظامی آمريکا در خاک ما که در واقع برای روياروئی با تهديدهای اتحاد جماهير شوروی در آن روزها بود؛ به عراق اعزام شدند.

اين اقدام بدون مشورت با ژنرال دوگل صورت گرفت.

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه ماه گذشته طی نشست اتحاديه اروپا در بروکسل، رسماً در خواست خود را برای دوباره پيوستن به ساختار فرماندهی ناتو تسليم ژنرال «ياپ دو هوپ شيفر» فرمانده ناتو کرد.انتظار ميرود که فرانسه دو پست فرماندهی را بر عهده گيرد يکی از اين دو پست، در پايگاه «نورفوک» در ايالت ويرجينيا در آمريکاست.
XS
SM
MD
LG