لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

رهبران اروپایی از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان پشتیبانی می کنند


رهبران ارشد اروپایی قول داده اند از استراتژی جدید پرزیدنت باراک اوباما برای افغانستان پشتیبانی کنند.

در حالی که آنها برای شرکت در مراسم شصتمین سال تاسیس ناتو در آلمان جمع شده اند، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه آقای اوباما را مطمئن ساخت که کشور او مسئولیت خود را در افغانستان بر عهده خواهد گرفت. پیشتر، نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه استراتژی جدید آمریکا را تایید کرد و قول داد به افغانستان در آموزش نیروی پلیس و بازسازی کمک کند. مقامات بریتانیا تعهد کردند سربازان اضافی به افغانستان بفرستند، به شرطی که دیگر اعضای اتحادیه نیز چنین کنند. اسپانیا نیز قول داد واحد نظامی کوچکی اعزام کند.

پیشتر، پرزیدنت اوباما در سخنانی در جمع دانشجویان آلمانی و فرانسوی در شهر استراسبورگ در شرق فرانسه، گفت او روز یکشنبه برنامه ای را برای یک جهان بدون تسلیحات اتمی تشریح خواهد کرد، و یاد آور شد گسترش چنین تسلیحاتی می تواند هر شهری را در روی زمین نابود کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در دیداری با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، درباره مسائل گوناگون با او به تبادل نظر پرداخت.

در این دیدار که بعدازظهر جمعه در شهر بادن – بادن انجام گرفت، خانم مرکل گفت آلمان می خواهد مسئولیت خود را در افغانستان بر عهده بگیرد و از نشانه های آمادگی آمریکا برای آغازی تازه با ایران استقبال کرد.

پرزیدنت اوباما از نظریات صدر اعظم آلمان درباره افغانستان ابراز خوشنودی کرد و بر آمادگی آمریکا برای همکاری با متحدان اروپایی تاکید گذاشت. او گفت ناتو باید ماموریتی روشن داشته باشد، و هشدار داد که در غیر این صورت شکست خواهد خورد.

آقای اوباما همچنین گفت ایالات متحده می خواهد شریک اروپا باشد، نه ولینعمت آن.

او که در پی دیداری با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری آن کشور، و در پیشاپیش شرکت در اجلاس سران ناتو سخن می گفت، اظهار داشت ایالات متحده برای تقویت این مشارکت مایل است شاهد شکل گرفتن اروپایی با توانایی های دفاعی نیرومند تر باشد.

رهبر فرانسه بر مناسبات نزدیک بین دو کشور تاکید گذاشت و گفت او و آقای اوباما بار دیگر در ماه ژوئن در نورماندی، در جریان برگزاری مراسم سالگر فرود نیروهای متفقین در آنجا ملاقات خواهند کرد.

رییس جمهوری فرانسه همچنین تصمیم پرزیدنت اوباما و دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه را برای از سرگیری مذاکرات تمدید پیمان محدود ساختن تسلیحات اتمی ستود.

آقای اوباما اهمیت گفت و شنود با روسیه را یاد آور شد، اما انتقاد خود را از حمله نظامی سال گذشته مسکو به گرجستان تکرار کرد، و گفت مهم است خودمختاری تمام کشورهای اروپایی تاکید حفظ شود.

هر دو رهبر همچنین اهمیت بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی و متقاعد ساختن کره شمالی را به متوقف ساختن پرتاب موشک دور برد یاد آور شدند.

XS
SM
MD
LG