لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

پرزيدنت اوباما در نشست ٦٠ اُمين سالگرد تأسيس ناتو برای جلب حمايت از استراتژی تازه خود برای افغانستان تلاش خواهد کرد


پرزيدنت اوباما در نشست ٦٠ اُمين سالگرد تأسيس ناتو برای جلب حمايت از استراتژی تازه خود برای افغانستان، تلاش خواهد کرد.
گفت و گوهای پيمان آتلانتيک شمالی در روزهای جمعه و شنبه در مرز فرانسه و آلمان، برگزار ميشود.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت مذاکرات درباره چگونگی تخصيص منابع متحدان برای تأمين نيازهای افغانستان آنگونه که در بررسی استراتژيک آمريکا تعيين شده اند، خواهد بود.

روز پنجشنبه خانم کلينتون در يک کنفرانس تلفنی خاطر نشان ساخت آنچه در افعانستان مورد نياز است محدود به جنگاوران نيست. وزير خارجه آمريکا ضرورت آموزش دهندگان نظامی را که بتوانند با نيروهای ارتش و پليس افغانستان کار کنند، مورد تأکيد قرار داد.

رهبران اروپايی گفته اند که احتمال گسيل نيروهای رزمی به افغانستان ضعيف است اما آماده اند نقش بيشتری در عمليت غيررزمی که شامل آموزش پليس و آماده کردن افعانستان برای انتخابات رياست جمهوری است، بر عهده گيرند.

نشست سالگرد ناتو در مرز فرانسه و آلمان امروز، جمعه، آغاز ميشود. در اين نشست، مسأله افغانستان در کانون گفتگوهای ٢٨ عضو پيمان آتلانتيک شمالی قرار خواهد داشت.

پرزيدنت اوباما تعهد کرده است ٢١٠٠٠ سرباز آمريکائی ديگر را بعنوان بخشی از استراتژی شکست طالبان، به افغانستان اعزام کند.

جيم جونز مشاور امنيت ملی کاخ سفيد در يک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی با شرکت هيلاری کليننون وزير خارجه آمريکا گفت انتظار ندارد که کشورديگری، سربازان بيشتر يا کمک مالی بيشتری، به افغانستان اعزام دارد. اما گفت که احساس تازه ای در ميان متحدلن بوجود آمده است که اعضا پيمان ناتو لازم است با يکديگر همکاری بعمل آورند.

نشست ناتو در شهر استراسبورگ در فرانسه و «بادِن بادِن» در آلمان، برگزار ميشود. واشنگتن ميگويد اين انتخاب، روحيه همکاری فرانسه و آلمان را که از علائم مشخّصه ناتو است، بنمايش ميگذارد.

آمريکا از افغانستان بعنوان بزرگترين و بالاترين الويت عملياتی ناتو، نام برد.

برای دو کشور آلبانی و کروسی که هفته گذشته به ناتو ملحق شدند گردهمايی استراسبورگ اولين نشست عمده ناتو است.

فرانسه و آلمان ٢٥٠٠٠ افسر پليس را در اين دو شهر که انتظار ميرود در دو روز آينده شاهد تظاهرات بيش از ٥٠٠٠٠ نفر باشند، مستقر کرده اند.

XS
SM
MD
LG