لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

جمهوری اسلامی ايران اتهاماتی که کشتی ايرانی تسليحات نظامی برای شبه نظاميان فلسطينی حمل ميکرده است را رد کرد


جمهوری اسلامی ايران اتهاماتی را که کشتی ايرانی با پرچم قبرس تسليحات نظامی برای شبه نظاميان فلسطينی حمل ميکرده است، رد کرد.

نمايندگی دائمی ايران در سازمان ملل متحد در نامه ای به شورای امنيت سازمان ملل اتهامات اعلام شده را بی اساس و ناشی از انگيزه های سياسی توصيف کرد و متذکر شد که کشتی در چارچوب مقررات عادی روابط تجاری عمل ميکرده است.

در ماه ژانويه سال ميلادی جاری نيروی دريائی آمريکا کشتی «مونچگورسک» را به ظن آنکه تسليحات ايرانی برای ستيزه جويان فلسطينی در غزه به مقصد سوريه حمل ميکند، توقيف کرد. کشتی در بندر «ليماسول» واقع در کشور قبرس، وادار به پهلو گيری شد.

تحريم های سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی را از صادر کردن تسليحات، منع ميکند.

شورای امنيـت سازمان ملل از ايران و سوريه خواستار اطلاعات شد تا که کميسيون سارمان ملل بتواند برای اقدام بعدی، تصميم گيری کند.

يک مقام بالای قبرس در ماه گذشته گفت که اسلحه ای در کشتی «مونچگورسک» پيدا نشده است اما اضافه کرد کشتی موادی را حمل ميکرده است که ميتوانند برای ساختن مهمات نظامی، بکار روند.

جمهوری اسلامی در نامه خود اعلام کرده است که از حق دريانوردی و بازرگانی بين المللی آزاد برخوردار است و اينکه هيچ مبنای حقوقی برای متوقف کردن کشتی يا انبار کردن محمولات آن نيست و ايران حق دارد که در اين مورد تقاضای غرامت کند.

XS
SM
MD
LG