لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

گزارش فرهنگی: روز جهانی کتاب کودکان


از سال ۱۹۶۷ تا کنون هر سال روز دوم ماه آوریل که هم زمان با سالروز تولد هانس کریستین اندرسون ، داستان نویس نام آور دانمارکی و نویسنده داستان های معروفی چون جوجه اردک زشت است ، به نام روز جهانی کتاب کودکان خوانده می شود.

در این روز نویسندگان از سراسر جهان در مجامع مختلف گردهم می آیند تا توجه جهانیان را به مسئله کتاب کودکان و تاثیر و اهمیتی که کتاب خواندن برای نونهالان دارد جلب کنند.

این برنامه ها توسط سازمانی به نام «آی بی بی» یا سازمان بین المللی کتاب برای کودکان، در سطح جهانی برگزار می شود. آی بی بی یک سازمان غیرانتفاعی است و به عنوان نماینده شبکه های متعدد همکاری، در زمینه های مختلف کتاب و کتابخوانی برای کودکان به فعالیت اشتغال دارد. هدف اصلی این سازمان علاقمند ساختن کودکان به خواندن کتاب، ایجاد امکانات برای کتاب خوانی بیشتر و در دسترس قرار دادن کتاب برای همه کودکان در اقصی نقاط جهان می باشد.

هر سال، بیش از۶۰ بخش مختلف از این سازمان در شهرهای مختلف به برگزاری جشن هایی به مناسبت روز جهانی کتاب کودکان می پردازد. برگزار کنندگان هرسال در این شصت منطقه مختلف از چهره های سرشناس و مطرح محلی دعوت می کنند تا در یک بیانیه، پیامی به این مناسبت ارسال کنند و یکی از نقاشان یا طراحان محلی نیز هر سال پوستری برای آن سال بخصوص طرح می کنند.

روز جهانی کتاب کودکان در اغلب کشورهای جهان به صورت برپایی برنامه های ویژه معرفی کتاب، آشنایی با نویسندگان معروف کتاب های بچه ها، آشنایی با نقاشان کتاب های کودکان و حتی انجام مسابقات انشاء نویسی و اهدای جوایز کتاب برگزار می شود.

برخلاف کشورهای در حال توسعه که خواندن کتاب در آن ها جنبه های تجملی دارد، در کشورهای پیشرفته جهان، کتاب خوانی رسمی است شناخته شده و بسیار رایج. مردم و به ویژه کودکان در خانه، مدرسه و اغلب اماکن عمومی از جمله کتابخانه های عمومی به طور رایگان به کتاب دسترسی دارند. در اغلب شهرهای بزرگ و کوچک این کشورها نیز صدها کتاب فروشی ، تازه ترین کتب و نشریات دیگر را در اختیار علاقمندان قرار می دهند.

اغلب موسسات تعلیماتی در طول سال، طی برنامه های مختلف کودکان را تشویق به خواندن کتاب می کنند. در اغلب کشورهای پیشرفته جهان انواع کتاب ها برای کودکانی با ذوق و سلیقه های مختلف وجود دارد و نوشتن، چاپ و انتشار کتاب و نقاشی های تصویرگران ویژه کودکان از فعال ترین بخش های صنعت طبع و نشر به شمار می آید.

برخی از برجسته ترین آثار ادبی جهان نیز در زمره کتاب های کودکان یافت می شود از آن جمله بایستی از کتاب هایی چون «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپری ، نویسنده و خلبان جنگی فرانسوی تبار نام برد. اگزوپری نویسنده ای انسان دوست ، نازک خیال و باذوق و تواناست که سبک نگارش او بسیار شیرین، سهل و ممتنع است. او مطالب بزرگ و کلی را در قالب عباراتی بسیار ساده و مختصر می ریزد و خواننده را مجذوب و مسحور معنی می کند.

شازده کوچولو اثری است خیال انگیز و زیبا که نویسنده در خلال سطور آن فلسفه محبت و مسئله احساسات و عواطف بشری را به ساده ترین صورتی تجزیه و تحلیل کرده و عناصری را که بر اثر غوطه ورشدن در علایق و مادیات و پابند بودن به تعصبات و خودخواهی های بیجا از راستی و صفا و خصال انسانی به دور افتاده اند را تحت نام «آدم های بزرگ» به باد مسخره گرفته است. شازده کوچولو شعری است منثور و نثری است شاعرانه که گذشته از جنبه بدیع نگارش آن که در واقع به زبان ساده کودکی نوشته شده پر از لطف و معانی ناب است.

در ایران نیز از سال ۱۳۴۹ روزهای بین ۱۴ تا ۲۰ فروردین به عنوان هفته کتاب کودک شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG