لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

وزیر دفاع آمریکا: برای ترغیب ایران به رها کردن برنامه اتمی هنوز فرصت باقی است


وزیر دفاع آمریکا می گوید اگر اسراییل امسال به حملات نظامی علیه ایران دست بزند، او «تعجب» خواهد کرد.

رابرت گیتس در مصاحبه ای با فایننشال تایمز می گوید برای ترغیب ایران به رها کردن برنامه تسلیحات اتمی، هنوز شاید سه سال دیگر فرصت باقی است.

قدرت های غربی و اسراییل بر این باورند که ایران تکنولوژی اتمی را برای ساختن اسلحه دنبال می کند، هر چند در این باره که ایران تا چه اندازه به تولید یک زرادخانه اتمی نزدیک است اختلاف نظر دارند.

مقامات اطلاعاتی ارشد اسراییل می گویند ایران در حال حاضر قادر است یک بمب اتمی بسازد، و رهبران اسراییل حاضر نشده اند امکان توسل به یک عمل نظامی را رد کنند. ایران همچنان می گوید هدف برنامه اتمی اش صلحجویانه است.

روز چهارشنبه، یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا به قانونگزاران گفت اسراییل ممکن است به زودی احساس کند که راه دیگری جز حمله به ایران ندارد.

ژنرال دیوید پتریوس، سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا، در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت «لجاجت و ابهام» ایران تمام همسایگانش را ناچار ساخته است نسبت به مقاصد تهران احساس نگرانی کنند .

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید اسراییل، روز چهارشنبه در مصاحبه ای با مجله «آتلانتیک» گفت: اگر آمریکا به سرعت عمل نکند، اسراییل ممکن است ناچار شود به ایران حمله کند.

اما، علی اکبر جوانفکر، دستیار محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران به خبرگزاری بلومبرگ گفت: موقعیت ایران، هرج و مرج سیاسی در اسراییل و بحران مالی جهان، واقعیت هایی هستند که چنین اقدامی را غیرممکن می سازند.

XS
SM
MD
LG