لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

گزارش: تلاش برای جلوگیری از پرتاب موشک کره شمالی با عکس العمل شدید و تلافی جویانه مواجه خواهد شد


خبرگزاری مرکزی دولت کره شمالی روز پنجشنبه گزارش داد ارتش آن کشور تهدید کرده است در صورتی که ژاپن، کره جنوبی یا ایالات متحده از پرتاب موشک راه دور آن کشور جلوگیری کنند با عکس العمل تلافی جویانه پیونگ یانگ مواجه خواهند شد. در این گزارش آمده است اگر ژاپن این ماهواره را مورد حمله قرار دهد ارتش کره شمالی نه تنها به روی موشک های ره گیر ژاپن بلکه بر سایر هدف های کلیدی نیز آتش خواهد گشود. ارتش کره شمالی از ایالات متحده نیز خواسته است دو ناو جنگی خود را که در دریای ژاپن برای دیده بانی پرتاب موشک کره شمالی مستقر شده اند از منطقه خارج سازد.

در همین حال گزارش ها حاکی از آن است که سوخت گیری موشک راه دور کره شمالی آغاز شده که نشانه ای از آخرین مراحل آماده شدن موشک برای پرتاب است. به گزارش کارشناسان سه تا ۴ روز پس از سوخت گیری، موشک به فضا پرتاب خواهد شد.

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی، کره شمالی را متهم می کنند که پرتاب موشک دوربرد آن کشور به فضا که قرار است ۱۵ تا ۱۹ فروردین انجام شود به منظور آزمایش توان موشکی کره شمالی صورت می گیرد که نقض قطعنامه سال ۲۰۰۶ شورای امنیت است. بر اساس قطعنامه شماره ۱۷۱۸ کره شمالی از هر نوع آزمایش موشکی دوربرد منع شده است.

پیونگ یانگ ادعا می کند پرتاب این موشک به منظور قرار دادن یک ماهواره مخابراتی در فضا انجام می شود. در حالی که کره شمالی برای پرتاب این موشک آماده می شود ژاپن کره جنوبی و ایالات متحده نیز تجهیزات ضد موشکی خود را به حال آماده باش در آوردند.

از آن جا که گفته می شود زاویه پرتاب موشک کره شمالی به سمت مجمع الجزایر ژاپن است ژاپن موشک های زمین به هوای خود را در نواحی ساحلی مستقر کرده است و ارتش آن کشور دستور دارد در صورت سقوط بخش های جدا شده از موشک کره شمالی بر خاک ژاپن آن قطعات را با شلیک موشک های زمین به هوا نابود کند. عملیاتی که با خشم پیونگ یانگ مواجه شده و تهدید روز پنجشنبه آن کشور را به دنبال داشته است.

کره شمالی اعلام کرده است بخش های جدا شده از موشک در آب های شمال ژاپن سقوط خواهد کرد. بدین منظور توکیو ناوهای جنگی مجهز به فرآیند ضد موشکی و موشک های ره گیر را در آن ناحیه مستقر کرده است. ولی دولت ژاپن می گوید قصد حمله به موشک کره شمالی را ندارد.

روز چهارشنبه یک خبر گزاری کره جنوبی گزارش داد پیونگ یانگ هواپیماهای جنگنده میگ خود را در پایگاهی در نزدیکی محل پرتاب موشک مستقر کرده است که می تواند واکنشی به استقرار موشک های ره گیر ژاپن باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد در صورتی که کره شمالی موشک دوربرد خود را به فضا پرتاب کند آن کشور به تلاش بین المللی به منظور متوقف کردن تولید سلاح های کشتار جمعی خواهد پیوست. شهروندان کره جنوبی نیز طی تظاهراتی مخالفت خود با پرتاب موشک دوربرد کره شمالی را نشان دادند.

کره شمالی تلاش برای متوقف ساختن پرتاب این موشک را، عملیاتی به منظور سرگونی رژیم کشور می داند و همکاری سئول در این ارتباط را یک اعلام جنگ خوانده است.

XS
SM
MD
LG