لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

جمهوری اسلامی ايران و آمريکا حتی در مورد خبر تماس های اخير با يکديگر اختلاف دارند


برغم تماسهای اخير، جمهوری اسلامی ايران و آمريکا در موارد گوناگون و پيرامون مسائل بزرگ و کوچک از مسائل اتمی تا آداب و رسوم ديپلماتيک، با يکديگر اختلاف نظر دارند.

مثلاً در يک مورد اخير، هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا، تماس اخيری را که در سطوح بالا ميان جمهوری اسلامی ايران و آمريکا صورت گرفت، بعنوان گفتگوئی «صميمانه» توصيف کرد، در حاليکه جمهوری اسلامی ايران می گويد، يک چنين گفتگوئی هرگز صورت نگرفته است.

رسانه های ايران روز چهارشنبه، به نقل از حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، هر گونه ديدار رسمی يا غيررسمی را بين ريچارد هالبروک فرستاده ويژه آمريکا و مهدی آخوندزاده معاون وزير امور خارجه ايران در کنفرانس لاهه در روز سه شنبه، تکذيب کردند.

همچنين سخنگوی وزارت امور خارجه ايران تسليم نامه ای را از طرف هالبروک به آخوندزاده که حاوی استفسار در مورد ٢ آمريکائی بازداشت شده و يک آمريکائی مفقود در ايران بود، انکار کرد.

«گوردون دو گود» سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه مؤکداً اعلام داشت که هالبروک با نماينده ايران ملاقات کرده است. سخنگو گفت در اين ملاقات، دو طرف ابتدا، به مدت کوتاهی دست يکديگر را فشردند، اما سخنگو تأکيد کرد که تماس و گفتگو طولانی نبود. همچنين سخنگو گفت که پيامی بوسيله نماينده ايران، برای مقامات ايرانی ارسال گرديد.

XS
SM
MD
LG