لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

پلیس اسراییل از وزیر جدید امور خارجه آن کشور بازجوئی کرد


وزیر جدید امور خارجه اسراییل با اتهامات فساد ، و نیز توفانی از انتقاد به دلیل گفته هایش در باره روند صلح اسراییل و فلسطینیان، روبرو است.

به گفته یک سخنگوی پلیس اسراییل، بعنوان بخشی از تحقیقات جاری، آویگدور لیبرمن روز پنجشنبه به ظن دریافت رشوه و پولشوئی هفت ساعت تحت بازجوئی قرار گرفت. او اتهامات را تکذیب می کند .

در همین حال، تزیپی لیونی وزیر سابق امور خارجه گفت اظهارات لیبرمن در روز چهارشنبه نشان می دهد اسراییل " شریکی برای صلح نیست."

لیبرمن وقتی گفت اسراییل خود را به قرار دادی که در سال ۲۰۰٧با پشتیبانی امریکا برای حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان بسته شد پای بند نمی داند، و دادن امتیاز به فلسطینیان فقط به جنگ بیشتر منجر خواهد شد، آنها را خشمگین ساخت.

لیونی روز پنجشنبه از نتانیاهو نخست وزیر جدید خواست از اظهارات لیبرمن فاصله بگیرد.

با این حال لیبرمن به موضع سخت خود ادامه داد و در مصاحبه ای با روز نامه "هاآرتص" که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت پیشرفت دشوار خواهد بود مگر این که فلسطینیان " کنترل غزه را بدست بگیرند و حماس را غیر نظامی کنند."

لیبرمن همچنین هر گونه معامله صلح با سوریه را ، که بر خروج اسراییل از بلندی های جولان استوار باشد رد کرد و گفت " صلح فقط می تواند با صلح مبادله شود."

در این میان، یک دستیار لیبرمن می گوید او روز پنجشنبه تلفنی با هیلاری کلینتون ویر امور خارجه امریکا گفت و گو کرد ، و آنها موافقت کردند در زودترین زمان ممکن با یکدیگر ملاقات کنند.XS
SM
MD
LG