لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

گزارش اقتصادی: نابرابری های اجتماعی و شغلی بین سیاه پوستان و سفید پوستان  آمریکا 


جیم فرای، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن دی سی

«اتحادیه مدنی ملی»، قدیمی ترین و بزرگترین جنبش برای تقویت نهادهای آمریکایی آفریقایی تبار در آمریکا اعلام کرده است پس از انتخاب باراک اوباما، اولین رییس جمهوری آمریکایی آفریقایی تبار، و با وجود امیدواری به کاهش شکاف بین وضعیت اقتصادی سیاه پوستان و واقعیت های موجود در نابرابری های اجتماعی و شغلی، شواهد بسیاری مبنی بر نابسامانی اقتصادی اقشار سیاه پوست آمریکا به چشم می خورد.

«اتحادیه مدنی ملی» می گوید به منظور جلب حمایت مالی و شغلی از کنگره و طرح بسته اقتصادی پرزیدنت اوباما برای اقشار سیاه پوست کشور تلاش خواهد کرد.

بسیاری از سیاه پوستان در شهرهای مختلف آمریکا مشاغل خود را از دست داده اند و در وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی روزگار می گذرانند.

آمار سراسری بیکاری به ۸⁄۱ افزایش یافته و این رقم بین سیاه پوستان بسیار بیشتر از ۸ درصد است.

بیکاری تنها یکی از عواملی است که «اتحادیه مدنی ملی» بر اساس آن نتیجه گیری کرده است شکاف و اختلاف طبقاتی غیر قابل تحملی بین سفید پوستان و سیاه پوستان آمریکا پدید آمده است.

مارک موریال، رییس «اتحادیه مدنی ملی» می گوید: «رقم بیکاری بین آمریکایی های سیاه پوست دو برابر سفید پوستان کشور است و تعداد اقشار فقیر سیاه پوستان و آمار زندانیان سیاه پوست ۶ برابر تعداد سفیدپوستان در حبس می باشد.»

این گروه مدافع حقوق مدنی می گوید شکاف موجود در دستاوردهای آموزشی آن چنان عمیق است که سفیدپوستان پیشرفت های بیشتری از سیاه پوستان دارند و سیاه پوستان کمتر از سفیدپوستان به خدمات درمانی دسترسی دارند.

ارقام دولت حاکی از آن است که از هر ۵ سیاه پوست یک نفر از بیمه خدمات درمانی برخوردار نیست.

درخواست وام اکثر آمریکایی های آفریقایی تبار برای خرید مسکن رد می شود و درصد بالایی از آن ها به دلیل واجد شرایط نبودن برای وام مناسب، خانه های خود را از دست داده اند.

همه این عوامل، حتی با به قدرت رسیدن اولین رییس جمهوری آمریکایی آفریقایی تبار تغییری نکرده اند.

موریال می گوید:«جای امیدواری هست و امید به استقرار مدینه فاضله و شور و شوق انتخاب آقای اوباما و تغییر در آینده هنوز زنده و جاری ست.»

وی مصرانه از مقامات محلی و اتحادیه ها می خواهد تا با وجود میلیاردها دلار پول در نظر گرفته شده در بسته مشوق اقتصادی، سیاه پوستان را در اولویت مراحل استخدامی قرار دهند.

XS
SM
MD
LG