لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

اوباما و مدوديف: ايران صلح آميز بودن برنامه اتمی خود را ثابت کند


روسای جمهوری آمریکا و روسیه از ایران خواسته اند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود را به اثبات برساند.

باراک اوباما و دیمیتری مدودیف، در جریان یک دیدار رو در رو در لندن، در روز چهارشنبه گفتند ایران حق دارد یک برنامه اتمی غیر نظامی داشته باشد، اما افزودند دولت تهران نیاز دارد اعتماد به «ماهیت صلحجویانه» برنامه خود را باز گرداند.

دو رهبر همچنین موافقت کردند مذاکره درباره محدود ساختن تسلیحات اتمی دوربرد تجدید شود، و گفتند امیدوار هستند در مورد تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (معروف به استارت که در ماه دسامبر منقضی می شود) و پایین آوردن موجودی چنین تسلیحاتی به زیر سطوحی که در پیمان سال ۲۰۰۲ در مسکو مشخص شد به توافق برسند. آنها به مذاکره کندگان دستور دادند تا ماه ژوئیه چگونگی پیشرفت کار ها را گزارش دهند.

باراک اوباما و دیمیتری مدودیف در یک بیانیه فراگیر گفتند کشورهای آنها دیگر یکدیگر را دشمن تلقی نمی کنند، و عهد کردند برای تقویت امنیت بین المللی و رویارویی با چالش های جهانی، از جمله اقتصادی، با یکدیگر کار کنند. آقای اوباما برای ادامه تماس های در ماه ژوئیه به مسکو خواهد رفت.

دو رییس جمهور در بیانیه مشترک خود گفتند: «ما، رهبران ایالات متحده آمریکا و روسیه، آماده هستیم از روحیه و ذهنیت جنگ سرد فراتر برویم و فصل تازه ایی در مناسبات دو کشور باز کنیم.»

آنها پدیرفتند که در مساله طرح های آمریکا برای استقرار سیسیتم های دفاع موشکی در اروپا همچنان اختلاف دارند، اما قول دادند درباره همکاری های بین المللی دوجانبه در مقوله دفاع موشکی بحث کنند.

رهبران روسیه و آمریکا در بیانیه خود نسیت به امکان پرتاب یک موشک بالیستیک توسط کره شمالی ابراز نگرانی کردند و گفتند چنین کاری به صلح و ثبات جهانی صدمه خواهد زد. آنها از پیونگ یانگ خواستند خویشتن داری به کار برد و به رهنمودهای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد فعالیت های اتمی احترام بگذارد.

آقای اوباما و آقای مدودیف همچنین گفتند آنها در کوشش برای مقابله با تروریسم در افغانستان و پاکستان و قاچاق مواد مخدر در منطقه همکاری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG