لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

ارتش های افغانستان و پاکستان در مبارزه با ستیزه گران همکاری خواهند کرد


روسای جمهوری افغانستان و پاکستان در جریان دیداری یک روزه در آنکارا در روز چهارشنبه، قول دادند ارتش های دو کشور در مبارزه با افراطیون اسلامی با یکدیگر همکاری کنند.

حامد کرزی و آصف علی زرداری و عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه، میزبان آنها، همچنین موافقت کردند به تماس های سه جانبه در سطوح رسمی چندگانه ادامه دهند.

کرزی و زرداری از پرزیدنت گل درخواست کردند برای تقویت همکاری منطقه ای، جلسه دیگری در ترکیه ترتیب دهد.

روسای جمهوری افغانستان و پاکستان درباره آنچه بر امنیت و تقسیم اطلاعات برای کاهش تنش ناشی از حملات ستیزه گران در امتداد مرز دو کشور متمرکز بود، به تبادل نظر پرداختند.

مذاکرات روز چهارشنبه سومین دیداری است که با میانجیگری ترکیه از سال ۲۰۰۷ بین رهبران افغانستان و پاکستان صورت می گیرد، و به گفته مقامات ترکیه، مسئولان سازمان های اطلاعاتی و نظامی دو کشور نیز حضور داشتند.

افغانستان و ترکیه یکدیگر را متهم می کنند که برای متوقف ساختن شورشیان در کشورهای خود باندازه کافی عمل نمی کنند. در سالهای اخیر تنش بین دو کشور همراه با حملات ستیزه گران شدت گرفته است.

دیدار کرزی و زرداری یک روز پس از برگزاری اجلاس مقامات بیش از ۸۰ کشور و نهاد در لاهه، در هلند، انجام می شود. هدف از اجلاس احیای کوشش های بین المللی برای ثبیت افغانستان و نیز منطقه بی قانون غرب پاکستان بود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به عنوان بخشی از استراتژی جدیدی برای برقراری ثبات در منطقه، تصویب کرده است هزاران سرباز جدید آمریکا به افغانستان اعزام شوند.

XS
SM
MD
LG