لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده و هند می توانند رابطه نیرومندتر و فراگیرتری را که به سود دو طرف باشد تقویت کنند


معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده و هند می توانند رابطه نیرومندتر و فراگیرتری را که به سود دو طرف باشد تقویت کنند

ایالات متحده و هند می توانند بر شالوده دستاوردهای سالهای اخیر، رابطه نیرومندتر و فراگیرتری را که به سود دو طرف باشد تقویت کنند. دولت اوباما، با نگاهی به ورای انتخابات پارلمانی هند ، بر آن است یک برنامه فراگیر همکاری با آن کشور را در طیف کاملی از چالش های اقتصادی، سیاسی، و امنیتی تدوین کند.

مناسبات بین ایالات متحده و هند در دوره جنگ سرد و ورای آن ناآرام بود. دولت بوش در سال ۲۰۰۵ گام پیش گذاشت و برای عملی ساختن طرح همکاری اتمی غیر نظامی دو کشور سه سال تلاش کرد. این برنامه یک همکاری دوجانبه صلح آمیز اتمی را در بر می گیرد که تجارت اتمی غیر نظامی با هند را امکان پذیر می سازد.

جیمز اشتاینبرگ، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، اخیرا در سخنانی در موسسه پژوهشی بروکینگز در واشنگتن، گفت آمریکا و هند بر اساس این دستاوردها می توانند رابطه ای جامع تر برای مقابله با چالش های قرن بیست و یکم برقرار کنند. او گفت: «چنین توافقی نه فقط چارچوب قاطعی برای همکاری اقتصادی و تکنولوژیکی بین دو کشور ما فراهم می آورد، بلکه همچنین اساسی برای حرکت به ورای یکی از جدی ترین موانع همکاری سیاسی ما - یعنی وضعیت برنامه اتمی هند - ارائه می دهد.» اشتاینبرگ ادامه داد: آمریکا و هند می توانند همکاری های خود را با هدف تسریع توسعه و رشد اقتصادی، و مقابله با مشکلات مشترک منطقه ای و جهانی گسترش دهند.

معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما همیشه در مورد بهترین راه های پرداختن به چالش های حیاتی زمان همفکر نخواهیم بود، اما ارزش های مشترک و سرنوشت به هم پیوسته ما، ایجاب می کند که از هیچ کوششی برای یافتن زمینه های مشترک فروگذار نکنیم. او گفت: این تعهد پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا است.

XS
SM
MD
LG