لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

ژنرال پتریوس: راه پیش رو در افغانستان و پاکستان هموار نخواهد بود


یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا می گوید گروه های شورشی در افغانستان و پاکستان نیرومندتر و خشن تر می شوند، اما ایالات متحده آنها را قاطعانه و پیوسته تعقیب خواهد کرد.

ژنرال دیوید پتریوس، سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، که به منظور بررسی استراتژی جدید آمریکا در نبرد با تندروهای القاعده و طالبان در افغانستان و پاکستان تشکیل شده بود، توضیحاتی داد و از جمله گفت «در راه پبش رو در پاکستان و افغانستان، هیچ چیزی آسان نخواهد بود.»

قانونگزاران در کمیته، خواهان جزییات بیشتری درباره استراتژی جدید دولت شدند، و از مقامات نظامی در مورد موثر بودن کمک به پاکستان، نیاز به سربازان بیشتر، و چگونگی اندازه گیری پیروزی آمریکا در افغانستان سوال کردند.

ژنرال پتریوس هشدار داد که شورش در افغانستان از نظر قدرت و نفوذ، به ویژه در جنوب و شرق کشور، گسترش یافته است. اوگفت ستیزه گرانی که در منطقه قبیله ای شمال غربی پاکستان عمل می کنند، تهدید اصلی برای امنیت کشور هستند، حتی اگر چه برخی از رهبران پاکستان، هند را چنین تهدیدی می دانند.

ژنرال پتریوس گفت آمریکا باید یک «تعهد عمده و پویا» برای برقراری ثبات در منطقه بر عهده بگیرد. او گفت طرح جدید آمریکا بر رویکردی جامع برای نبرد با شورشیان و گروه های تروریستی، و توجه به عوامل ریشه ای مناقشه، تاکید دارد.

در جلسه روز چهارشنبه، میشل فلورنی، معاون وزارت دفاع آمریکا نیز توضیحاتی داد و گفت ایالات متحده امکان اعزام سربازان بیشتر به افغانستان در آینده را رد نمی کند. او گفت ارتش سرگرم تهیه معیارهایی برای تعیین موفقیت آمریکا در منطقه است، و استراتژی جدید در حالی که آمریکا وضع را ارزیابی می کند، احتمالا متحول خواهد شد.

XS
SM
MD
LG