لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

سازمان جهانی بهداشت: نوع مقاوم بیماری سل به سرعت در جهان گسترش می یابد


به گزارش سازمان جهانی بهداشت نوع جدیدی از بیماری سل که در مقابل دارو مقاوم است به سرعت در جهان گسترش می یابد.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت از کشورهای جهان خواست با این بیماری که جهان را تهدید می کند مبارزه کنند.

ماگرت چن دبیر کل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه در نشست وزیران و مقام های بلند پایه بهداشت ۲۷ کشور جهان که در پکن برگزار شد به گسترش نوعی بیماری سل که در مقابل داروهای موجود مقاوم و در نتیجه درمان آن بسیار مشکل است هشدار داد و گفت گسترش این بیماری که می توان آن را به بمبی که نزدیک به انفجار است تشبیه کرد غیرقابل کنترل می شود.

دبیر کل سازمان به ویژه از مقام های بهداشت کشورهایی که این بیماری در آن ها گسترش می یابد خواست با اصلاح سیستم بهداشتی، شیوه تشخیص و درمان سل را سریعا بهبود دهند.

بیماری سل که از طریق سرفه، عطسه و سخن گفتن شخص بیمار سرایت می کند بیماری قدیمی و قابل درمان است ولی نوع جدید آن در مقابل داروهای کنونی مقاوم است و در نتیجه می تواند به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شود. به ویژه که کشورهایی که بودجه کافی برای سیستم بهداشتی خود ندارند توان خرید داروهای قوی درمانگر سل را نخواهند داشت.

از بیش از نه میلیون نفری که هر سال در جهان به سل مبتلا می شوند، بیماری ۵۰۰ هزار نفر از آنان در مقابل دارو مقاومت نشان می دهد که یک چهارم آنان در چین به سر می برند. معاون نخست وزیر چین تایید کرد سل یکی از سه بیماری کشنده در چین است و به ویژه نوع مقاوم آن چالش بزرگی برای دولت پکن به حساب می آید.

چین و بنیاد بیل و ملیندا گیتز در این کنفرانس سه روزه بهداشت اعلام کردند برنامه ۵ ساله ای برای مبارزه با بیماری سل آغاز شده است. بیل گیتز گفت این بنیاد ۳۳ میلیون دلار را به برنامه ای برای مبارزه با سل اختصاص داده است. هدف این پروژه، آزمایش داروهای جدید، کشف واکسن سل، و بهبود در تشخیص آن و پیگیری درمان بیماران است.

هند، روسیه و آفریقای جنوبی از دیگر کشور هایی هستند که بیماری سل مقاوم در برابر دارو در آن ها گسترش می یابد.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این کنفرانس گفت کمتر از ۵ درصد بیماران مبتلا به این نوع سل شناسایی شده اند و تنها کمتر از سه درصد آنان تحت درمان قرار گرفته اند. وی افزود هزینه درمان سل مقاوم در برابر دارو ۲۰۰ برابر درمان سل عادی است. دبیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت برای مبارزه با سل ما نیازمند به بهبود شیوه های تشخیص، داروهای جدید، و رساندن نیازمندی های پزشکی به مبتلایان هستیم. اگر بر این باوریم که سلامتی یک حق انسانی است ما باید این راه را دنبال کنیم.

انتظار می رود کشورهای شرکت کننده در کنفرانس برنامه ۵ ساله ای را برای جلوگیری و درمان سل مقاوم در برابر دارو آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG