لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

تهران ميخواهد ببيند واشنگتن چه پيشنهادهائی عرضه ميکند
* کلينتون سخنان آخوند زاده را دلگرم کننده توصيف کرد

واشنگتن پست زير عنوان «در کنفرانس عالی افغانستان، آمريکا دست دوستی به سوی ايران دراز کرد» می نويسد دولت اوباما اميدهای خود را برای مناسباتی جديد با ايران، روز سه شنبه به مرحله اجرا گذاشت، که ازتلاشی بلند پروازانه در ايجاد محيط و جوی برخوردار از اعتماد پس از سه دهه خصومت حکايت دارد.

واشنگتن پست می نويسد هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا در کنفرانس بين المللی راجع به آينده افغانستان تماسی غيرعادی و مستقيم را با ايران در باره سرنوشت سه آمريکایی مجاز شناخت، و ريچارد هالبروک، ديپلمات ارشد آمريکایی با محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزير امورخارجه ايران ملاقاتی کوتاه انجام داد.

واشنگتن پست می نويسد خانم کلينتون همچنين در يک کنفرانس خبری سخنان آخوندزاده را در مورد تلاش های مربوط به مقابله با مواد مخدر و امنيت مرزی افغانستان دلگرم کننده توصيف کرد و ستود.

واشنگتن پست می نويسد خانم کلينتون به گونه ای محسوس از ايران با نام رسمی اش ياد می کرد- کاری که اوباما نيز در پيام نوروزی اش انجام داد - و به نظر می رسد هدف تاکيدی بر آن است که دولت وی از تغيير رژيم در ايران حمايت نمی کند.

* تصميم دولت اوباما برای تماس مستقيم و بی واسطه با ايران حرکتی جديد بود

واشنگتن تايمز زير عنوان «نامه غيرعادی و مستقيم آمريکا به ايران» می نويسد آمريکا از يک کنفرانس بين المللی در باره افغانستان برای يک تماس غير عادی ديپلماتيک با ايران استفاده کرد.

واشنگتن تايمز با اشاره به سخنان هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا در مورد تسليم نامه ای به نمايندگان ايران در کنفرانس روز سه شنبه در لاهه، که خواستار کمک ايران برای حل و فصل پرونده های سه آمريکایی بازداشتی يا ناپديد در ايران است، می نويسد پرونده ها و موضع آمريکا راجع به آنها، موضوعی روشن و شناخته شده است. آنچه جديد است تصميم دولت اوباما برای تماس مستقيم با ايران بجای تماس ازطريق واسطه است.

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون گفت درباره سه تبعه آمريکا: رابرت لوينسون، رکسانا صابری و عشا مومنی، که قادر به بازگشت به آمريکا نشده اند، مستقيما به ايران نامه ای داده است، که در آن مراجعت آنان را از ايران ژستی نوع دوستانه توصيف می کند.

* آمريکا به اروپایيان، روسها و ديگران نشان ميدهد که در تلاش خود برای نزديک شدن به اطران صادق است

نيويورک تايمز زير عنوان «دولت اوباما نخستين تماس مستقيم را با ايران انجام داد» می نويسد ملاقاتی که روز سه شنبه ميان ريچارد هالبروک نماينده رياست جمهوری آمريکا و يک ديپلمات ايران انجام گرفت ملاقات کوتاه و برنامه ريزی نشده ای بود، که ماهيت ملاقات های معمول و رايج را نداشت، اما معرف نخستين تماس مستقيم ميان دولت اوباما و دولت ايران بود.

نيويورک تايمز می نويسد هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا تایيد کرد آقای هالبروک نماينده مخصوص دولت در امور مربوط به افغانستان و پاکستان، در حاشيه کنفرانس مهم لاهه در مورد افغانستان، به محمد مهدی آخوندزاده خوش آمد گفت.

نيويورک تايمز می نويسد بعضی مقامات از جمله خانم کلينتون شک دارند رهبران ايران به رويکرد آمريکا نزديک شوند. اما تحليلگران می گويند دست دوستی دراز کردن به سوی ايران، ايران را در موضعی دفاعی می گذارد، و به اروپایيان، روسها و ديگران نشان می دهد که آمريکا در اين تلاض صادق است.

* تهران می خواهد ببيند واشنگتن چه پيشنهادهائی عرضه می کند

لس آنجلس تايمز زير عنوان «مقامات آمريکایی و ايرانی در کنفرانس افغانستان ملاقات کردند» می نويسد ملاقات ميان ريجارد هالبروک نماينده آمريکا و مهدی آخوندزاده معاون وزير امورخارجه ايران بزرگترين گامی است که دولت اوباما تا کنون به سوی تهران برداشته است.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که آقای آخوندزاده بعدا انجام هرگونه مذاکره ای با آمريکا را تکذيب کرد، می نويسد با اين حال همين ملاقات خصوصی به نظر می رسد معرف آن است که تهران دست کم می خواهد ببيند واشنگتن چه پيشنهادهایی عرضه می کند.

لس آنجلس تايمز به نقل از هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا از توافق هالبروک و آخوندزاده برای در تماس بودن خبر می دهد و می نويسد همچنين نامه ديپلماتيک امضاء نشده ای به آخوند زاده داده شد که از تهران می خواهد برای بازگشت سه آمريکایی از ايران - رابرت لوينسون مفتش خصوصی، رکسانا صابری خبرنگار آزاد و عشا مومنی دانشجو- آنچه را که می تواند انجام دهد.

XS
SM
MD
LG