لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

وزارت خارجه آمريکا: طرحی برای بازگشائی سفارت آمريکا در تهران وجود ندارد اما غيرممکن هم نيست


ديپلمات های ايالات متحده و ايران در حاشيه کنفرانس بين المللی افغانستان در لاهه بصورت مستقيم و کم سابقه ای بمدت کوتاهی با يکديگر ديدار بعمل آوردند.

ريچارد هالبروک فرستاده ويژه آمريکا به افغانستان در ديدار و گفت و گوی کوتاهی با محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت امور خارجه ايران نامه ای را به وی تسليم کرد که در آن راجع به سه شهروند آمريکايی که اجازه خروج از ايران نيافته اند، استفسار شده است. يکی از آنها رابرت لوينسون مأمور سابق پليس فدرال آمريکا است که از ٢ سال پيش در ايران مفقود الاثر شده است.

تماس های آمريکا با ايران معمولاً از طريق کشور سوئيس انجام ميشود.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا ملاقات هالبروک را با مقام جمهوری اسلامی ايران «کوتاه اما دوستانه،» توصيف کرد.

ريچارد هالبروک در گفت و گوی خود با برنامه فارسی صدای آمريکا گفت حضور ايران در کنفرانس افغانستان نشانگر تأييد مجددی بر تعهد متقابل واشنگتن و تهران نسبت به توسعه دموکراسی در افغانستان است.

آمريکا و ايران مناسبات ديپلماتيک خود را پس از اشغال سفارت آمريکا توسط دانشجويان و گروگانگيری ٥٢ آمريکائی در سال ١٩٧٩، قطع کردند.

«گوردون دو گود» سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که واشنگتن در حال تجديد نظر کلی در سياست و خط مشی خود نسبت به ايران است. اما گفت که ايران نيز بايد نقش خود را در امنيت و ثبات جهانی ايفا کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت طرحی برای بازگشائی سفارت آمريکا در تهران وجود ندارد اما گفت انجام چنين اقدامی نيز غيرممکن نيست.
XS
SM
MD
LG