لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

خبرهایی از گوشه و کنار ایران


*سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در واکنش به بیانیه بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در دوحه ، ادعاها پيرامون سه جزيره مورد بحث را دخالت آشکار در امور داخلی ايران خواند. در همین حال نمایندگان بیست و دو کشور عضو، با حضور رهبران شانزده کشور و همچنین دبیرکل سازمان ملل، در دوحه روابط کشورهای عربي، طرح صلح اعراب برای خاورميانه، حکم دادگاه جنايي بين المللي عليه رئيس جمهور سودان، وضعيت عراق و نحوه تعامل با ایران را مورد بحث قرار دادند.

*نماينده ويژه جمهوری اسلامی در امور درياي خزر با رييس جمهوري ترکمنستان ملاقات و مذاکره کرد. در این دیدار، مهم ترين مسائل مربوط به درياي خزر از جمله رژيم حقوقي، مسائل امنيتي، حمل و نقل و کشتيراني، محيط زيست و سازمان همکاري هاي اقتصادي خزر مورد بررسي و مذاکره قرار گرفت. بر اساس اين گزارش، نماينده ويژه ايران در امور درياي خزرهمچنين با وزير خارجه، معاون وزير خارجه و نماينده ترکمنستان در امور درياي خزر نيز به صورت جداگانه ملاقات و گفتگو کرد. خبرگزاری جمهوری اسلامی جزئیات این دیدارها را منتشر نکرده است.

*دادگاهی در صنعا، پايتخت يمن، امروز سه شنبه دو يمنی را به اتهام جاسوسی برای ايران به اعدام محکوم کرد. اين دادگاه يک متهم ديگر اين پرونده را به دليل عدم وجودٍ مدارکٍ کافی تبرئه کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این افراد در جنوب يمن، به اتهام برقراری تماس غيرقانونی با ايران دستگير و بازداشت شده بودند. اين سه نفر متهم شده بودند که مدارک، اطلاعات و عکس هايی در مورد اسرار نظامی يمن را در اختيار ايران قرار داده و امنيت و وضعيت سياسی و اقتصادی کشور را به خطر انداخته اند. وکيل اين دو متهم، به خبرگزاری فرانسه گفت که وی درخواست فرجام می دهد.

دادگاه عبدالکريم لالجی، صاحب يک چاپخانه در عدن و دين محمد، از اعضای سابق گارد ساحلی، را متهم کرده که اطلاعات دقيقی در مورد گاردهای ساحلی و وضعيت نظامی و سياسی یمن و همچنين سفرهای علی عبدالله صالح رئيس جمهوری آن کشور در اختيار عوامل خارجی قرار می دادند.به گفته دادگاه اين دو نفر در سال ۱۹۹۷ به استخدام وابسته تجاری ايران به نام مهدی در صنعا در آمدند.

*مجلس شورای اسلامی ایران، روند روابط ایران با امریکا را بررسی میکند. محمدکریمی راد، عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس به ایرنا میگوید در پیام نوروزی اوباما رئیس جمهوری امریکا نشانه هائی ازحسن نیت دیده میشد، گرچه رابرت گیتس وزیردفاع از تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران سخن گفت. به گفته نماینده کرمانشاه، روی دیگرسکه ی گفتمان اوباما برای برقراری روابط با ایران، وجود دیوار بی اعتمادی میان دو کشوراست، که مجلس قدم به قدم با این امر برخورد خواهد کرد.

*دهها تن از کارگران کارخانۀ ریسندگی و بافندگی شاهو در سنندج پس از اعتراض به سیاستهای کارفرمای کارخانه از کار اخراج شدند. نمایندگان کارگران به همراه کارگران به اداره کار سنندج مراجعه کرده و طی تنظیم دادخواستی، شکایت و اعتراض خود را نسبت به اقدام کارفرما، تسلیم این اداره نموده و اعلام کردند در صورت رد شکایت و عدم بازگشت به کار، کارگران اعتراضاتشان را تشدید خواهند کرد.

*مدیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رامهرمز در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از کشف پنج پایه ستون هخامنشی در منطقۀ شیفۀ این شهرستان خبر داد. این در حالی است که بر اساس همین منبع خبری، از شش سال پیش این ستون ها در جریان عملیات جاده سازی تخریب شده و به کنار جاده افتاده بود.

*بر اساس اعلاميه سازمان "مليت هاي بدون نماينده" (در سازمان ملل) قرار است روزهاي چهارشنبه اول آوريل و پنج شنبه دوم آوريل يك كنفرانس دو روزه در پارلمان اروپا با همكاري پارلمان اروپا ؛ سازمان "مليت هاي بدون نماينده" ؛ كنگره مليت هاي هاي فدرال ايران و شخصيت هاي سياسي ايراني و اروپائي تشكيل شود. در اين كنفرانس مسائلي نظير دمكراسي در ايران، تبعيض بر عليه مليت ها و اقوام ايراني، نقش مطبوعات و رسانه ها در پروسه دمكراتيك مورد بحث و بررسي سخنرانان و پانل ها (ميزگردهای) مختلف قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG