لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

وزارت دفاع آمریکا: ایران همچنان چالش عمده ای برای ثبات دراز مدت در عراق است


ایالات متحده می گوید شرایط امنیتی در عراق بهبود یافته است، با این حال هشدار می دهد گروه های شورشی هنوز تهدیدی واقعی برای دستاوردهای شکننده در کشور هستند.

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که روز سه شنبه در مورد پیشرفت در عراق به کنگره ارائه داد می گوید سطح حوادث امنیتی همانند آنچه در اوائل سال ۲۰۰۴تجربه شد، پایین است. اما یاد آور می شود چندین گروه ، از جمله گروه های افراطی شیعه که ایران از آنها پشتیبانی می کند، همچنان خطرناک هستند و ایجاب می کند که تمرکز بر آنها ادامه پیدا کند. گزارش می گوید گروه های شورشی سنی و القاعده در عراق هنوز «نگرانی امنیتی عمده ای» هستند.

گزارش ایران را همچنان «چالش عمده ای» برای ثبات دراز مدت و استقلال سیاسی عراق می داند، و آنرا متهم می کند که به میزبانی، آموزش، کمک مالی، تسلیحاتی و راهنمائی گروه های ستیزه گر عراق که خواهان صدمه زدن به نیروهای آمریکا هستند ادامه می دهد. گزارش می گوید در حالی که تعداد حملات از میانگین ۲۲مورد به ۱۲حادثه در روز کاهش یافته، اما شورشیان هنوز قادر هستند به حملات چشمگیر دست بزندد. گزارش یاد آورمی شود امنیت در استان های نینوا و دیاله، و بخش هایی از بغداد، همچنان شکننده است.

گزارش ، که دوره دسامبر ۲۰۰٨تا فوریه ۲۰۰٩را در بر می گیرد، بهبود در وضعیت امنیتی را تا حدودی ناشی از افزایش توانائی نیروهای عراقی برای تامین امنیت و نیز افزایش علاقه به انتخاب روند سیاسی به جای خشونت می داند.

علی رغم این پیشرفت، گزارش همچنین یادآور می شود بی اعتمادی بین رهبران احزاب و افزایش تنش بین اعراب و کردها بر سر پاره ای مسایل، از جمله سیاست، نفت و وضعیت کرکوک، باقی است.

XS
SM
MD
LG