لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

دیپلمات های ارشد ایران و آمریکا در لاهه ملاقات کردند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید، دیپلمات های ارشد ایالات متحده و ایران در حاشیه کنفرانس بین المللی افغانستان در لاهه، دیداری کوتاه و از پیش طرح نشده، انجام دادند.

کلینتون روز سه شنبه گفت ریچارد هالبروک، فرستاده ارشد آمریکا به افغانستان و پاکستان، در دیدار و گفت و گوی کوتاه و دوستانه ای با سرپرست هیات ایران، محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت امور خارجه، شرکت کرد.

کلینتون گفت آنها درباره هیچ موضوع عمده ای بحث نکردند، اما موافقت کردند در تماس باقی بمانند.

تماس های سطح بالا بین دو کشور فوق العاده نادر است. ایران و آمریکا حدود ۳۰ سال مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

هر دو کشور گفته اند آنها با تهدیدهای مشابهی در افغانستان، از جمله افراط گرایی خشن و قاچاق مواد مخدر، روبرو هستند.

محمد مهدی آخوندزاده گفت سربازان خارجی موجب نشده اند «وضع در افغانستان بهتر شود»، و از نظریه اعزام سربازان بیشتر انتقاد کرد. با این حال، او یادآور شد که ایران آماده است به مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر کمک کند و در بازسازی افغانستان نقشی بر عهده گیرد.

پیشتر، ایالات متحده آمریکا از کوشش های دولت افغانستان برای آشتی با برخی از اعضای طالبان پشتیبانی می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان هر دو در آغاز کنفرانس بین المللی یک روزه در لاهه، به اعضای طالبان که از جنگ دست بردارند، افراط گرایی را محکوم کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند، پیشنهاد آشتی دادند.

خانم کلینتون گفت اکثر جنگجویان طالبان «نه از روی اعتقاد، بلکه به دلیل استیصال» به این جنبش پیوسته اند، و افزود کسانی که خشونت را رها کنند و از القاعده بگسلند، باید قادر باشند به گونه ای مسالمت آمیز بار دیگر در جامعه افغان ادغام شوند.

حامد کرزی گفت کشور او در «مقطعی حساس» قرار دارد و از جامعه بین المللی خواست به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند. او چنین اقدامی را «مطمئن ترین و ارزانترین راه برای غلبه بر تهدید تروریسم» دانست.

XS
SM
MD
LG