لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

کلينتون: برنامه ای برای ملاقات با مقام های ايران در افغانستان ندارم، اما فردا را نمی شود پيش بينی کرد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت واشنگتن مبلغ٤٠ ميليون دلار يرای انجام انتخابات رياست جمهوری افغانستان که بزودی برگزار خواهد شد، اهداء خواهد کرد.

خانم کلينتون روز دوشنبه گفت آمريکا از هيچ کانديدايی در انتخابات افغانستان حمايـت نخواهد کرد و با هيچ کانديدايی نيز ضديت نخواهد نمود اما سعی بر آن دارد که انتخابات ماه اوت بطوری انجام پذيرد که از مشروعيت و احترام مردم برخوردار باشد.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين اظهار کرد که برنامه ای برای ملاقات با مقامات ايران در کنفرانس بين المللی روز سه شنبه افعانستان ندارد، اما اضافه کرد که «نميتواند فردا را پيش بينی» کند.

خانم کلينتون گفت اين واقعيت که جمهوری اسلامی ايران دعوت حضور در کنفرانس لاهه را پذيرفته است نشان ميدهد ايران معتقد است که در کنفرانس دارای نقش مؤثری است و آمريکا نيز انتظار دارد شرکت ايران هرچه ممکن است گسترده تر شود.

آمريکا و ايران مدت ٣٠ سال است که با يکديگر مناسبات ديپلماتيک ندارند، اما پرزيدنت اوباما رئيس جمهوری آمريکا در اوائل ماه ميلادی جاری برای گشودن باب مراوده پای پيش گذارده است.

پرزيدنت اوباما در پيام مخصوص نوروزی خود گفت دولت او نهايت سعی خود را بعمل خواهد آورد تا «اختلافات شديد» آمريکا و ايران را از طريق ديپلماسی حل و فصل کند.

XS
SM
MD
LG