لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

شکست دادن يک بيماری کشنده


شکست دادن يک بيماری کشنده
شکست دادن يک بيماری کشنده

بیماری سل و یا TB، یک بیماری کشنده است که حداقل از عصر حجر به دنبال بشر در کمین بوده است. اولین مرگ و میر ناشی از این بیماری را به ۹ هزار سال پیش نسبت داده اند. ولی باسیل عامل این بیماری، عمر بسیار طولانی تری دارد و باور بر این است که از تاریخ ظهور بشر وجود داشته و همچنان زیست میکند.

حدود یک سوم جمعیت جهان به باسیل بیماری سل آلوده هستند، ولی تنها ده درصد از آنها به بیماری سل مبتلا میشوند. عوامل گوناگونی ممکن است تبدیل عفونت نهفته در بدن را به بیماری فعال سل موجب شود که از جمله آنها، تضعیف سیستم دفاعی بدن و ابتلا به بیماریهای دیگر است. هیچ راهی وجود ندارد که با اطمینان صد در صد پیش بینی کرد که عفونت نهفته در بدن چه کسی تبدیل به باسیل سل شده و وی را مبتلا به بیماری فعال سل خواهد کرد.

کشف راههای تشخیص، واکسن سل و آنتی بیوتیکهای درمان سل در قرن گذشته موجب شد بسیاری باور کنند که بیماری سل اگر نه ریشه کن شده، بلکه حداقل در بسیاری از مناطق جهان تحت کنترل درآمده است. ولی با توجه به تاریخ طولانی آن، این بیماری به صورت مقاوم در مقابل آنتی بیوتیکها تغییر کرده است. سل معمولاً با یک دوره شش و یا ۹ ماهه از آنتی بیوتیک های نسبتاً ارزان قیمت معالجه میشود. ولی با اینحال، اکنون انواع جدید و متغایر بیماری سل که مقاوم در مقابل داروست، بسیار مشکل تر، و با داروهای گرانتر قابل معالجه، و در بعضی از موارد غیرقابل درمان با آنتی بیوتیکهای موجود است. این انواع تغییر شخصیت داده بیماری، نیازمند تلاشهای جدیدی برای تولید واکسن مؤثر و داروست.

تعهد سیاسی برای ریشه کن ساختن تهدید سل، در جهان رو به افزایش است. هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده گفت: ایالات متحده در صف اول این مبارزه قرار دارد. «ایالات متحده بزرگترین کمک کننده مالی به صندوق بین المللی مبارزه با ایدز، سل، ومالاریا است، که بیش از ۴ میلیون مورد بیماری سل را تشخیص و درمان کرده است. و طرح رییس جمهوری آمریکا برای امداد و حل بحران ایدز (PEPFAR)، درگیر تلاشهای کنترل عفونت و جلوگیری از شیوع موارد جدید سل نیز هست.

خانم کلینتون همچنین افزود: به علاوه، آژانس عمران بین المللی ایالات متحده (USAID)، برای تقویت حجم سیستم بهداشتی در کشف، تشخیص و کنترل سل، به ویژه (نوع مقاوم آن در مقابل دارو) سل MDR و XDR، در بیش از ۳۵ کشور طرح مبارزه با سل دارد.

سل، یک دشمن دیرینه و سخت نژاد بشر است. و یافتن راههای مبارزه با نوع جدید و کشنده آن، نیازمند یک تلاش همگانی و درسطح جهانی است.

XS
SM
MD
LG