لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

جند خبر کوتاه


ویتالی چورکین «نماینده دایم روسیه در سازمان ملل متحد روز دوشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی اطلاع داد که شورای امنیت سازمان ملل متحد اعمال تحریمهای جدید علیه ایران را مورد بررسی قرار نمی دهد. به گزارش آژانس خبری روسیه، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل متحد گفت «اکنون هیچکس تحریم های جدید را پیشنهاد نمی دهد.» چورکین همچنین گفت جامعه جهانی به دیالوگ سازنده بین آمریکا و ایران امیدوارست که اهمیت بسیاری برای حل مساله خواهد داشت.

***********

وزارت خارجه، و سفارتخانه های جمهوری اسلامی در برخی از کشورها هدف حمله شبکه گسترده جاسوسی اینترنتی قرار گرفته است. دیده بان اطلاعات جنگ، یا IWM، یک گروه تحقیقاتی در شهر تورنتو در کانادا، به فعالیتهای این شبکه جاسوسی معروف به ارواح که مرکز آن در چین بوده، پی برده است. این شبکه جاسوسی در ۲ سال گذشته به حداقل ۱۲۹۵ کامپیوتر، از جمله یکی از کامپیوترهای ناتو و کامپیوترهای وزارت خارجه و برخی از سفارتخانه ها و دفاتر دولتی ایران، بنگلادش، اندونزی،‌رومانی، قبرس، تایلند، پرتغال و آلمان حمله و فایلهای آنها را به سرقت برده است. دفتر دالائی لاما، رهبر تبعیدی تبت نیز از جمله اهداف اصلی این شبکه بوده است.

***********

درّی نجف آبادی دادستان كل جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به وزير اطلاعات، خواستار تدابير مؤثر به منظور اعمال كنترل و نظارت بر خدمات سرويس mms، یا سرویس پیام صوتی- تصویری در راستای پيشگيری از بروز آنچه او تخلفات و آسيب های اجتماعی و اخلاقی نامید، شد. دری نجف آبادی در اين نامه تاکید کرد و گفت ارایه سرويس mms به كارتهای اعتباری بايد صرفاً منوط به احراز هويت واقعی متقاضيان باشد و متعاقباً كنترل، مراقبت، و نظارت مستمری به منظور جلوگيری از ثبت نام افراد با هويت و مشخصات مجعول، معمول شود.

**********

بيش از ده هزار نفر در سراسر جهان با امضای شکايت نامه‌ای خواهان آزادیِ رکسانا صابری، خبرنگار آمريکايی- ايرانی شدند. اين شکايت نامه که به ابتکار کميته حفاظت از خبرنگاران تنظيم شده است، به نماينده دایمی جمهوری اسلامی ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک تسلیم شد. معاون امنيت دادسرای انقلاب اسلامی در روز شانزدهم اسفند اعلام کرده بود تحقيقات در مورد پرونده رکسانا صابری انجام شده و او به زودی آزاد می‌شود. اما خانم صابری همچنان در زندان به سر می برد.

**********

محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به طرح دولت ائتلافی، گفت بايد ظرف دو سه هفته آينده، به نتيجه برسيم. محسن رضایی، در حاشيه مراسم شب هفت همسر آیت الله خمینی درباره اينکه، احتمالِ حضور چه کسی در اين طرح بيشتر است، تاکيد کرد و گفت هنوز نمی‌توانيم چيزی در اين رابطه بگوييم و نبايد هم که بگوييم تا اينکه به نتيجه نهايی که رسيديم، اعلام کنيم. رضايی در پاسخ به اين پرسش، که «آيا اين طرح طرفدارانی هم دارد؟» اظهار کرد فکر می‌کنم همه نخبگان کشور اين تِز را قبول دارند چرا که بحث اين است که هيچ شخصی به تنهايی نمی‌تواند کشور را اداره کند و درست هم نيست که سرنوشت کشور را به دست يک فرد بسپاريم. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام بحث درباره کانديداتوریِ خود در انتخابات رياست جمهوریِ دهم را به زمان ديگری موکول کرد.

***********

روز گذشته یک زندانی به نامِ غلامحسین شهبازی دچار سکته قلبی شد، و به دلیلِ عدم معالجه جان باخت. به گزارشِ فعالین دموکراسی و حقوق بشر در ایران، آقای شهبازی پس از آنکه صبح روز یکشنبه نهم فروردین ماه همراه با کلیه زندانیان بند ۶ به محوطه زندان منتقل شدند، دچار سکته قلبی شد اما با وجود تلاش سایر زندانیان برای نجات جان این زندانی و مطلع کردن زندانبانان توجهی به این مساله نمی شود و این زندانی پس از ٣۰ دقیقه و پیش از رسیدن به بهداری زندان جان می سپارد. طی دو هفته گذشته نیز دو زندانی سیاسی – عقیدتی، امیر ساران و امیدرضا میر صیافی در نتیجه سهل انگاری پرشکان زندان جان سپردند.

XS
SM
MD
LG