لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۵

ایران، انرژی وتغییرات آب و هوایی در صدر گفتگوهای پرزیدنت اوباما با اتحادیه اروپا


بامداد روز شنبه در یک مکالمه تلفنی که میان سه تن از مشاوران ارشد پرزیدنت اوباما و هیات مطبوعاتی کاخ سفید صورت گرفت، مسایل مورد توجه در سفر رییس جمهوری آمریکا که نخستین سفر وی پس از احراز این مقام به اروپا محسوب می شود، با خبرنگاران در میان گذاشته شد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، دنیس مک داف، قائم مقام مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، و مایک فرومن، مشاور رییس جمهوری در امور اقتصاد بین الملل به توجیه اهدافی که رییس جمهوری آمریکا در سفر خود به اروپا دنبال می کند، پرداختند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، ابتدا گفت رییس جمهوری در نشست گروه اقتصادی بیست که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در لندن خواهد بود، دو هدف را دنبال می کند. یکی اقدامی دسته جمعی در جهان برای جهش شکوفایی اقتصادی و دیگر این که ما یک برنامه ای اصلاحی که مطمئن شویم هرگز چنین اتفاقی در آینده رخ نخواهد داد. آمریکا متعهد است که این پیام ها در طول این نشست به گوش همه رسانده شود.

نخستین نشست این گروه در سال گذشته میلادی و در پی بروز بحران اقتصادی در جهان بود. نشستی که به ابتکار آمریکا در واشنگتن برگزار شد.

سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت و آمریکا به لندن می روند تا به سخنان شرکت کنندگان گوش کنند و همچنین آنان را هدایت کنند.

بسیاری از اقداماتی که ما طی چند هفته گذشته و به ویژه در هفته گذشته انجام داده ایم، نشان دهنده آنست که آمریکا در حل مشکلات اقتصاد جهان پیشگام است.

مشاور پرزیدنت اوباما در اقتصاد بین الملل گفت کنفرانس کشورهای ۲۰، بیش از ۸۵ در صد از اقتصاد جهان را در دست دارند و به همان اندازه که حل بحران کنونی حایز اهمیت است، پیشگیری از وقوع بحرانی مشابه در آینده نیز ضروری است.

قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به سفر رییس جمهوری به اروپا گفت به گمان ما، این سفر بخش اساسی برنامه پرزیدنت اوباما برای بازگرداندن جایگاه آمریکا در جهان است.

مساله افغانستان نیز در صدر گفتگوهای وی در کنفرانس ناتو قرار خواهد داشت.

قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا گفت پرزیدنت اوباما در نشست اتحادیه اروپا در پراگ که روز پنجم ماه آوریل خواهد بود، در مورد چالش های مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا از جمله ایران، انرژی و تغییرات آب و هوایی مذاکره خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG