لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

پرزيدنت اوباما به اروپا سفر خواهد کرد


رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، باراک اوباما، روز سه شنبه به اولين مسافرت اروپايی خود به عنوان رئيس جمهوری دست خواهد زد.

وی ابتدا به لندن خواهد رفت و در نشست بيست کشور صنعتی و در حال توسعه جهان، که بخاطر رسيدگی به بحران مالی جهانی تشکيل می شود، شرکت خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفيد، روبرت گيبز، ديروز (شنبه) گفت ايالات متحده و رياست جمهوری آن در لندن علاوه بر اعمال رهبری به سخنان ديگران نيز گوش فراخواهند داد.

اوباما همچنين در نظر دارد در حاشيه اين نشست با جمعی از رهبران جهان ملاقات کند، که نخست وزيران هند و بريتانيا و سران چين و روسيه و پادشاه عربستان سعودی از آن جمله اند.

اوباما در اواخر هفته به فرانسه خواهد رفت و با رئيس جمهوری نيکولا سارکوزی، ديدار کرده و سپس در آلمان به ملاقات صدراعظم آنگلا مرکل خواهد رفت. وی در اين ضمن در يک جلسه کاری ناتو نيز شرکت خواهد جست.

پس از جلسات ناتو، پرزيدنت اوباما به پراگ سفر خواهد کرد و در نشست اتحاديه اروپا حاضر خواهد شد. او همچنين قرار است با پرزيدنت واتسلاو کلاوس، رئيس جمهوری و ميرک توپولانک نخست وزير و همچنين واتسلاو هاول رئيس جمهوری پيشين آن کشور ملاقات و گفتگو کند.

رئيس جمهوری ايالات متحده همچنين در نظر دارد توقفی در آنکارا داشته و با عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه، ملاقات کند. او با هدف تماس گيری با جوانان اروپايی و آسيای جنوب غربی قصد دارد در ميزگردی با دانشجويان شرکت کند.

XS
SM
MD
LG