لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

سازمانهای حقوق بشر خواستاررسیدگی به مرگ امیدرضا میرصیافی شدند


سازمانهای حقوق بشر خواستاررسیدگی به مرگ امیدرضا میرصیافی شدند
سازمانهای حقوق بشر خواستاررسیدگی به مرگ امیدرضا میرصیافی شدند

سازمانهای حقوق بشر خواستاررسیدگی به مرگ امیدرضا میرصیافی شدند. این وبلاگ نویس ۲۸ ساله ایرانی در روز ۱۸ مارس در زندان اوین در تهران فوت کرد. مقامات زندان به خانواده وی گفتند که وی درزندان خودکشی کرده است.

آقای امید رضا میرصیافی اخیراً یک محکومیت زندان سی ماهه را به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی دربلاگ شخصی خود آغاز کرده بود. بیشتر مقالات در بلاگ آقای میرصیافی درباره موسیقی و فرهنگ سنتی ایران بود. آقای میرصیافی پس ازمحکومیتش به نشریه آزادی سازمان خبرنگاران بدون مرز گفت: «من یک وبلاگ نویس فرهنگی هستم و نه سیاسی. و از تمام مقالاتی که چاپ شده، تنها دو و یا سه مقاله طنزآمیز بود. من قصد توهین به کسی را نداشتم.»

خبرنگاران بدون مرز، مرگ آقای میرصیافی را تکان دهنده خواندند. حسن فیروزی، یک دکترزندان اوین به وکیل آقای میرصیافی گفت، مقامات زندان کمکهای پزشکی لازم را برای وبلاگ نویس جوان فراهم نکردند.

خبرنگاران بدون مرز دراعلامیه ای گفتند، مرگ آقای میرصیافی: «یادآور اسف انگیز این حقیقت است که رژیم ایران یکی از خشن ترین رژیمها نسبت به ژورنالیستها و وبلاگ نویسان است. ما خواستار تشکیل یک کمیته مستقل برای یافتن علت مرگ این مرد جوان هستیم.» همچنین خانه آزادی و کمیته حمایت از ژورنالیستها نیز، لزوم یک تحقیقات شفاف و مستقل را در مرگ آقای میرصیافی تصریح کردند.

آقای میرصیافی دومین زندانی سیاسی است که طی ماه مارس جان خود را در زندان از دست داده است. روز ششم ماه مارس نیزهمچنین، آقای امیرساران که به علت فعالیتهای سیاسی یک دوره زندان ۸ ساله را درزندان گوهر دشت کرج می گذراند، به طورغیرمنتظره ای فوت کرد. بستگان و دوستان آقای ساران نیز گفتند که اعمال شکنجه در زندان و سپس عدم مراقبت لازم از آقای ساران موجب مرگ وی شده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، در گزارش حقوق بشر سال ۲۰۰۸ خود درباره جمهوری اسلامی ایران می گوید: «مامورین امنیتی در مرگ بازداشت شده گان دخالت داشتند.» این گزارش همچنین می افزاید: «شرایط زندانها بد، و بسیاری از زندانیان یا در زندانهای انفرادی نگاهداری شده بودند و یا برای وادارساختن آنها به اعتراف، از خوراک ومراقبتهای پزشکی محروم بودند.»

ایالات متحده از سران ایران می خواهد که تمام کسانی را که صرفاً به دلیل باورهایشان در زندان هستند آزاد سازد و آنهایی نیز که در زندان هستند، به جای شکنجه، از مراقبتهای پزشکی لازم برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG