لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

سفینه فضایی دیسکاوری سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی را پایان داد


ماموریت سفینه فضایی دیسکاوری و ۷ سرنشین آن با موفقیت و بدون کوچکترین مشکلی به پایان رسید و بعداز ظهر روز شنبه فضانوردان به زمین باز گشتند.

سازمان ملی هوا فضانوردی ایالات متحده (ناسا) فرود سفینه را به دلیل هوای بد به مدت ۹۰ دقیقه به تاخیر انداخت که در طول این زمان سفینه یک دور دیگر مدار زمین را گردید.

ماموریت عمده فضانوردان از این سفر ۸ میلیون کیلومتری که شامل ۲۰۲ گردش به دور زمین بود نصب دو بال خورشیدی دیگر ایستگاه فضایی بین المللی بود تا مجموعه ۸ بال خورشیدی ایستگاه الکتریسیته لازم برای تحقیقات علمی و افزایش آتی شمار فضانوردان مقیم ایستگاه از سه به شش نفر را تامین کند. علاوه بر این در این سفر دستگاه جدید بازیابی آب ایستگاه نیز نصب شد.

فضانوردان نمونه های عملی آزمایش هایی را که در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده بود با خود به زمین بازگرداندند.
پوشش محافظ حرارتی جدید و پیشرفته ای که دانشمندان ناسا طراحی کرده اند و در زیر بال سفینه کار گذاشته شده بود به هنگام بازگشت به اتمسفر زمین با موفقیت آزمایش شد.

در این آزمایش یک هواپیمای نیروی دریایی ایالات متحده با اشعه مادون قرمز از بدنه سفینه عکسبرداری کرد تا دانشمندان ناسا بتوانند حرارت تولید شده بر پوشش محافظ را اندازه گیری کنند.

بازگشت سفینه دیسکاوری هم زمان با پهلو گرفتن سفینه فضایی روسی سایوز با سه سرنشین به ایستگاه بین المللی بود. سفینه سایوز که پرواز خود را از پایگاهی در قزاقستان آغاز کرد پس از دو روز به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و فضانوردان آن موفق شدند به رغم یک مشکل فنی سفینه را به ایستگاه متصل کنند.

دو فضانورد روسی و آمریکایی سایوز جانشین دو فضانوردی که ۶ ماه مقیم ایستگاه فضایی بوده اند خواهند شد. چارلز سیمونی میلیاردر آمریکایی و از مدیران پیشین مایکروسافت نیز که خرج این سفر گرانقیمت خود را پرداخته است مسافر سفینه سایوز بود.

XS
SM
MD
LG