لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

گزارش اقتصادی : درخواست چین برای اعمال اصلاحات در واحد پول ذخایر مالی جهانی


آلیسون کلایمان، خبرنگار صدای آمریکا، پکن

چند روز پیش از اجلاس اقتصادی جی ۲۰ در لندن، چین خواستار جایگزینی پول رایج جدیدی شد تا در نهایت به عنوان ذخایر مالی جهانی جایگزین دلار شود.

برخی تحلیلگران معتقدند چنین اقداماتی نمایانگر نارضایتی فزاینده چین از تسلط آمریکا بر اقتصاد جهان است.

زو زیاچوان، رییس بانک مرکزی چین اخیراً با لحن تندی معضلات عمده سیستم بین المللی پول را مسئول بحران جهانی اقتصاد نامید.

گرچه وی به طور مستقیم به دلار آمریکا اشاره نکرد اما در مقاله ایی که در تارنمای بانک ملت چین منتشر کرده گفته است ذخایر بین المللی پول نباید به شرایط اقتصادی و منافع یک کشور خاص وابسته باشد.

مایکل پتیس، استاد اقتصاد دانشگاه پکن می گوید :« چین در آستانه اجلاس جی ۲۰ یک بیانیه سیاسی صادر کرده است. مسئله جایگزین کردن ذخایر مالی جهان چندان عاقلانه به نظر نمی رسد و صرفاً پیامدهای سیاسی در پی خواهد داشت.»

پتیس اخیراً در وبلاگ خود نوشته است حدوداً هر ده سال یکبار، مسئله جایگزین کردن ذخایر مالی جهان با واحدی غیر از دلار آمریکا مطرح می شود اما این مباحث هیچگاه راه به جایی نمی برد.

استفان گرین، کارشناس اقتصادی بانک چارتر مستقر در شانگهای می گوید :« مقاله زو نمایانگر طرز تفکر بسیاری از مقامات چین در پکن است که چشم انتظار پایان تسلط جهانی دلار آمریکا بر اقتصاد جهانی هستند. زو خاطرنشان کرده ناهمگونی های اخیر همچون تکیه ذخایر جهانی بر دلار آمریکا حاکی از آن است که آمریکا برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی خود باید پول بیشتری منتشر کند و این امر در بلند مدت ارزش آن را کاهش خواهد داد و بنا بر این یک تناقض جدی در این میان وجود دارد.»

چین با حدود یک تریلیون دلار وام، در مقایسه با سایر کشورها بیشترین بدهی را به ایالات متحده دارد. اگر ارزش دلار آمریکا کاهش یابد، ارزش سرمایه گذاری در چین نیز افت خواهد کرد.

گرچه مقامات چین اخیراً اعلام کرده اند فعلاً اوراق سهام وزارت خزانه داری آمریکا را خریداری خواهند کرد، اما ون جیباو، نخست وزیر اول چین می گوید چنین احتمالی نگران کننده است.

رییس بانک مرکزی چین در مقاله خود پیشنهاد کرده است که یک ذخیره پول رایج مستقل که به یک کشور واحد وابسته نباشد و توسط صندوق بین المللی پول اداره شود، در نظر گرفته شود.

وی در عین حال به خبرنگاران گفت کشورش بر این باور است سیستم پولی بین المللی کماکان باید بر پایه دلار آمریکا باشد چراکه دلار هنوز مهمترین واحد رایج است که در حل و فصل اختلافات بازرگانی و قیمت گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. وی تاکید کرد چین برای تنوع بیشتر سیستم پولی آمادگی دارد.

یک مقام بانک مرکزی چین گفته است اگر صندوق جهانی پول برای جبران کمبود نقدینگی، اوراق سهام منتشر کند، چین احتمالاً آن ها را خریداری خواهد کرد. وی تاکید کرده پکن خواهان اعمال اصلاحات بیشتری در موسسات مالی بین المللی همچون صندوق بین المللی پول است تا کشورهایی مانند چین بتوانند نقش فعال تری بازی کنند.

XS
SM
MD
LG