لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی خود را برای واکنش به پرتاب احتمالی موشک کره شمالی آماده می کنند


ایالات متحده ژاپن و کره جنوبی، کره شمالی را متهم می کنند که پرتاب موشک دوربرد آن کشور به فضا که قرار است ۱۵ تا ۱۹ فروردین انجام شود به منظور آزمایش توان موشکی کره شمالی صورت می گیرد گرچه پیونگ یانگ ادعا می کند پرتاب این موشک به منظور قرار دادن یک ماهواره مخابراتی در فضا انجام می شود.

در حالی که کره شمالی برای پرتاب این موشک آماده می شود ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده نیز روز جمعه تجهیزات ضد موشکی خود را به حال آماده باش در آوردند.

دو ناو جنگی ایالات متحده که هم اکنون در بندر پوسان در کره جنوبی کناره گرفته اند روز دوشنبه برای دیده بانی پرتاب موشک کره شمالی عازم آب های دریای ژاپن می شود.

فرمانده یکی از این ناوهای جنگی که متولد سئول و شهروند ایالات متحده است اظهار داشت به دلیل اتحاد بسیار محکم ایالات متحده و کره جنوبی این کشور همواره مجهزترین کشتی های خود را برای برقراری صلح و کامکاری جهانی اعزام می کند.

در همین حال دو ناو جنگنده ژاپن نیز که مجهز به موشک های ره گیر هستند به همراهی کشتی های جنگی ایالات متحده و کره جنوبی به زودی عازم دریای ژاپن می شوند تا در صورت پرتاب موشک کره جنوبی واکنش لازم را نشان دهند.

ارسال کشتی های جنگی ژاپن یک روز پس از آن صورت می گیرد که یا سو کازو هامادا وزیر دفاع ژاپن به ارتش آن کشور دستور داد در صورت سقوط بخش های جدا شده از موشک کره شمالی که خطر سقوط بر خاک ژاپن را دارد آن قطعات را با شلیک موشک های زمین به هوا نابود کنند.

از آن جا که گفته می شود زاویه پرتاب موشک کره شمالی به سمت مجمع الجزایر ژاپن است ژاپن موشک های زمین به هوای خود را نیز در نواحی ساحلی کشور مستقر کرده است.

از سوی دیگر در ایالات متحده، رادارهای یابنده، کشتی های مجهز به موشک های ره گیر، و موشک های زمین به هوا نیز به حال آماده باش در آمده اند.

جامعه بین المللی پرتاب موشک کره شمالی را تحریک آمیز و نقض قطعنامه سال ۲۰۰۶ شورای امنیت می داند. بر اساس قطعنامه شماره ۱۷۱۸ کره شمالی از هر نوع آزمایش موشکی دوربرد منع شده است.

XS
SM
MD
LG