لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

کرزی از نقش منطقه ای ایران در استراتژی جدید افغانستان و پاکستان استقبال کرد


حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان استراتژی جدید ایالات متحده را در مورد پاکستان و افغانستان تایید کرده و می گوید «این دقیقاً همان چیزی است که مردم افغان امیدش را داشتند.»

در گفتگوی خبری روز شنبه، آقای کرزی گفت این ایده که ایران نقشی منطقه ای داشته باشد، ایده ای «بسیار مثبت» است. او همچنین افزود امکان رویکرد به اعضای میانه رو طالبان تحولی مهم است که وی از آن استقبال می کند.

اظهارات رهبر افغانستان یک روز پس از این بود که پرزیدنت اوباما قول دادسربازان بیشتری را به افغانستان اعزام کند و بر دیپلماسی منطقه ای برای شکست دادن شورشیان القاعده و متحدانش در افغانستان و پاکستان تاکید بیشتری گذاشت.

آمریکا علاوه بر هفده هزار سرباز ديگری که ظرف چند ماه آينده در افغانستان مستقر خواهد کرد، چهار هزار سرباز را نيز برای تعليم نيروهای مسلح افغانستان به آن کشور می فرستد.

مقامات پاکستان تیز از استراتژی جدید برای تثبیت منطقه پشتیبانی کردند.

آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، روز شنبه گفت افراطیون قادر نخواهند بود از خاک پاکستان برای حمله به دیگر کشورها، استفاده کنند. آقای زرداری در بخشی از سخنان خود خطاب به پارلمان افزود حاکمیت کشورش باید به هر قیمتی حفظ شود.

وزیر دفاع کانادا نیز از نگرش منطقه ای در مورد افغانستان و پاکستان حمایت کرد.

پرزيدنت اوباما از کنگره خواستار مصوبه ای دوحزبی شده است که طی پنج سال آينده، هر سال کمک هایی مستقيم به ارزش يک ميليارد و پانصد ميليون دلار را به مردم پاکستان مجاز خواهد شناخت. پرزيدنت اوباما می گويد اين کمک صرف ساختن مدارس، جاده ها، بيمارستان ها و تحکيم دموکراسی در پاکستان خواهد شد.

مقامات آمریکایی می گویند در جدیدترین خشونت ها در افغانستان، نیروهای آمریکایی و افغان جمعه شب، ۱۲ شورشی را در یورش به اردوگاهی در جنوب ولایت هلمند از بین بردند. و مقامات افغان می گویند ۲ شورشی را در زد و خوردی در ولایت زابل کشتند.

XS
SM
MD
LG