لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

گزارش علمی: نورمن بورلاگ؛ پدر انقلاب سبز


گریگ فلاکاس، خبرنگار صدای آمریکا، دالاس

نورمن بورلاگ، پدر انقلاب سبز، اخیراً نودوپنجمین سالروز تولد خود را در دالاس جشن گرفت. او در این مراسم کارشناسان کشاورزی و مقامات رسمی را به همکاری برای رفع چالش های منابع جهانی غذا فرا خواند.

بورلاگ، برنده جایزه نوبل بر این باور است که رشد جمعیت همراه با آفات جدید گیاهی، نیاز بشر را برای نوآوری در کشاورزی بیش از پیش آشکار می سازد.

با وجود اینکه سالخوردگی و مشکلات جسمی کمی از توانایی های نورمن کاسته است، ولی او همچنان با قدرت و حساسیت در مورد نیاز بشر به تولید غذای بیشتر سخنرانی می کند.

او در سخنرانی روز تولدش گفت :« من از همه شما می خواهم که دست به کار شوید. همه ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا بتوانیم نه فقط یک محصول غذایی، بلکه کلیه محصولات گیاهی و حیوانی را بهبود بخشیم. هر سال ۸۴ میلیون نفر به جمعیت بشر بر روی زمین افزوده می شود. مسئولیت سنگینی بر دوش ما نهاده شده است.»

انتظار می رود که جمعیت زمین تا اواسط قرن جاری از ۶⁄۸ میلیارد تن به ۹⁄۴ میلیارد نفر برسد. به همین دلیل نیاز بشر به تولید غذای بیشتر همچنان افزایش می یابد. با این حال غذا تنها مشکل بشر در آینده نخواهد بود. مشکلاتی از قبیل بالا رفتن گرمایش زمین و کمبود آب شیرین برای آشامیدن و کشاورزی نیز از هم اکنون نگرانی های بسیاری را برانگیخته است.

بورلاگ می گوید بیماری های گیاهی از قبیل «یو جی ۹۹» ( نوعی آفت گندم) که محصول گندم آفریقا را از بین می برد، نوعی خطر برای فعالیت های او و همکارنش به شمار می رود. بورلاگ و دیگر پژوهشگران دهها سال است که بر روی تولید نژادهای گیاهی که در برابر آفات مقاوم اند تحقیق می کنند.

او نیاز مبرم به منظور تولید غذای بیشتر برای جمعیت روز افزون جهان را احساس می کند و بر این باور است که کلیه دانشمندان در همه رشته ها باید برای یافتن راه حل این معضل پیش قدم شوند.

به باور بورلاگ، کشاورزان در سراسر جهان می توانند با استفاده از کودهای جدید، روش های نوین کشاورزی ارگانیک و یا ترکیبی از هر دو روش، غذای بیشتری تولید کنند.

جشن تولد بورلاگ برای شرکت «مونسانتو» فرصتی فراهم کرد تا از شروع یک برنامه بورسیه آموزشی که به افتخار نورمن بورلاگ و هنری بیچل نام گذاری شد، خبر دهد. هنری بیچل فعالیت های مشابهی برای اصلاح گونه پربار تر برنج انجام داده است.

تد کراسبی، معاون شرکت « باروری گیاهی مونسانتو»، یکی از شرکت های پیشرو در فن آوری های کشاورزی، در مورد این برنامه چنین گفت :« هدف ما از انجام این برنامه جمع آوری مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای حمایت از فارغ التحصیلان مقطع دکترا است. افرادی که تمایل دارند در کشورهای در حال توسعه بر روی مسائل مهمی همچون پرورش گونه های بهینه گندم و برنج تحقیق و فعالیت کنند.»

بنا به گفته کراسبی، ترویج همکاری های بین المللی مانند این برنامه بهترین راه مبارزه علیه مشکلات تولید غذا از جمله آفت «یو جی ۹۹» است. «یو جی ۹۹» که به زنگار گندم نیز معروف است، از آفریقا به سایر نقاط جهان سرایت کرده و همچنان در حال گسترش است.

نورمن بورلاگ این برنامه ها را که فعالیت های چند جانبه و بین المللی را ترویج می کنند، یک گام مثبت برای حل معضل کمبود غذا در جهان می خواند.

بورلاگ که در سال ۱۹۷۰ جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است همچنان در دانشگاه « ای اند ام» تگزاس تدریس می کند. او در عین حال با کمیته های بین المللی که برای حل چالش های جهانی فعالیت می کنند نیز همکاری می کند.

XS
SM
MD
LG