لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

دولت عراق اعضای يک گروه ايرانی اپوزيسيون و تبعيدی را به نقاط کويری منتقل می کند


دولت عراق می گويد اعضای يک گروه ايرانی اپوزيسيون و تبعيدی را در آن کشور به نقاط دوردست کويری منتقل می کند، و آنها را به ترک عراق تشويق کرده است.

موفق الربيعی مشاور امنيت ملی عراق روز جمعه برنامه های بستن ارودگاهی نزديک به مرز ايران را شرح داد که در حال حاضر نزدیک به سه هزار و پانصد نفر از اعضای سازمان مجاهدين خلق ايران در آنجا هستند.

وی گفت دولت با بعضی از کشورهای غربی در مورد پذيرفتن بعضی از اعضای گروه که روزهای ماندنشان در عراق رو به پايان است، گفتگو می کند. وی گفت در اين ميان مقامات، سکنی دادن آنان را در نقاط ديگری از کشورنيز مورد توجه قرار داده اند.

ربيعی قبلا گفته بود عراق در نظر دارد اردوگاه گروه را تا آخر اين ماه ببندد.

مقامات عراقی در ماه ژانويه اردوگاه اشرف را از نيروهای آمريکایی تحويل گرفتند. اين اردوگاه واقع در شمال بغداد، بيش از بيست سال پايگاه اين گروه بود.

مجاهدين خلق چند دهه پيش در ايران برای مخالفت با شاه شکل گرفت. بسياری از اعضای آن پس از درگيری با حاميان آيت الله روح الله خمينی به عراق گريختند، و در جريان جنگ عراق با ايران با نيروهای ايران جنگيدند.

دولت عراق به دولت آمريکا که هنگام خلع سلاح اعضای گروه ايمنی آنها را تضمين کرده بود قول داده است آنان را به ايران بازنگرداند.

گروه نگران است که اعضايش در صورت بازگرداندن به ايران با حبس يا مرگ مواجه شوند هرچند به بعضی از آنان که بازگشته بودند در غايت اجازه سکونت در کشورهای ديگر داده شده است.

گروه مجاهدين خلق همچنين به انجام عمليات عليه مخالفان صدام حسين متهم شده است که موجبی برای نفرت بعضی ها در دولت کنونی عراق است.

ايران و عراق اين گروه را تشکيلاتی تروريستی می شناسند، و آمريکا نيز به رغم حمايت از اعضای خلع سلاح شده گروه، همين شناسایی را دارد.

اتحاديه اروپا در ماه ژانويه اين گروه را از فهرست خود در مورد تشکيلات تروريستی خارج کرد، که ناشی از احکام دادگاهها در واکنش به عدم ارایه مدارکی توسط دولت برای اثبات تروريست بودن گروه ناشی می شد.

XS
SM
MD
LG