لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

ژاپن و آمريکا توانایی های ضد موشکی خود را تجهيز می کنند


ژاپن و آمريکا توانایی های ضد موشکی خود را در آستانه برنامه ای تجهيز می کنند که کره شمالی برای پرتاب ماه آينده يک راکت حامل ماهواره ای مخابراتی به مدار زمين تدارک ديده است.

وزير دفاع ژاپن روز جمعه گفت، دولت به ارتش اجازه داده است هر جسم فضایی خطرناکی را که ممکن است در جريان پرتاب اين راکت در قلمرو ژاپن سقوط کند، سرنگون سازد.

مقامات می گويند انتظار می رود ارتش چندين موشک زمين به هوای پی ای سی – ۳ (PAC-3) را در سواحل شمالی، و دو موشک دريا به هوای اس ام-۳ (SM-3) را در آبهای مجاور اين سواحل مستقر کند.

بنا به گزارش های خبری، نيروی دريایی آمريکا نيز تجهيزاتی را روانه آبهای اطراف ساخته است. گزارشها به نقل از مقامات نيروی دريایی حاکی از فرستادن کشتی های جنگی مجهز به رادارهای قادر به رديابی و نابودسازی موشک است.

آمريکا، ژاپن و کره جنوبی، همگی، کره شمالی را متهم کرده اند که از اين پرتاب می خواهد برای آزمايش توانایی های خود در پرتاب موشک های بالستيک استفاده کند.

روسيه نيز امروز وارد صحنه شد و از کره شمالی خواست برنامه پرتاب را متوقف بگذارد.

کره شمالی می گويد در نظر دارد يک ماهواره مخابراتی را بين چهارم تا هشتم آوريل در مدار زمين بگذارد. انتظار می رود راکتی که اين ماهواره را به مدار زمين می برد، از قلمرو هوایی ژاپن عبور کند.

الکسی بوردوکين معاون وزارت امورخارجه روسيه گفت با توجه به تشنجی که در اوضاع شمال شرقی آسيا به وجود خواهد آمد بهتر است شرکای ما در کره شمالی از اين پرتاب منصرف شوند.

ابراز نظر روسيه بدان معناست که اکنون تمامی شرکت کنندگان در مذاکرات خلع سلاح با کره شمالی، به جز چين، از کره شمالی خواستار انصراف از پرتاب راکت شده اند.

کاخ سفيد به کره شمالی اخطار داده است که پرتاب راکت، تخلف از قطعنامه ۱۷۱۸ شورای امنيت سازمان ملل متحد است، که آن کشور را از درگيری در فعاليت های مرتبط با موشک های بالستيک منع می کند.

يک مقام وزارت امورخارجه آمريکا گفت نمايندگان ژاپن، کره جنوبی، و آمريکا امروز برای تبادل نظر در واشنگتن تشکيل جلسه می دهند.

گفته می شود موشک بالستيک توپودانگ -۲ کره شمالی می تواند به ايالت آلاسکا برسد.

XS
SM
MD
LG