لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

گزارش: کامبوج شواهد تاریخی جنایات خمرهای سرخ را حفظ می کند


در آستانه محاکمه رهبران پیشین خمر سرخ در یک دادگاه بین المللی، کامبوج تلاش می کند شواهد تاریخی این گروه را که در طی حکومت کمونیستی آن در حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به طرز وحشیانه ای کشته شدند حفظ کند.

به رغم این که پل پت رهبر خمر سرخ که در سال ۱۹۹۸ در حبس خانگی درگذشت از کسانی بود که به یکی از بزرگترین کشتارهای جمعی تاریخ بشریت دست آلود ولی شهروندان کامبوج را از بازدید محل دفن او باز نداشته است.

ناحیه ان لانگ ونگ در نزدیکی مرز تایلند که تا سال ۱۹۹۸ حضور خمر سرخ در آن دیده می شد هر سال شاهد دیدار جهانگردان خارجی و بازدید کنندگان کامبوجی است .

در حالی که یک دادگاه بین المللی رهبران بازمانده خمر سرخ را که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ با بی رحمی و خشونت بر کامبوج حکم راندند محاکمه خواهد کرد شواهد باقیمانده از آن حکومت کمونیستی برای بازدید جهانگردان حفظ می شود.

هم اکنون برنامه یک میلیون دلاری برای تاسیس یک موزه و حفظ محل دفن پل پت، منزل و محل مخفی شدن رهبران خمر سرخ، و همچنین مکان اعدام های دسته جمعی در دست اجرا است.

معاون فرماندار ان لانگ ونگ که در گذشته عضو خمر سرخ بود می گوید: من نمی گویم خمر سرخ خوب بود ولی مایلم تاریخ را حفظ کنم. کدام کشور در دنیا وجود دارد که تاریخ خوب یا بد نداشته است؟ خوب یا بد، مردم می خواهند و لازم است آن تاریخ را به یاد داشته باشند.

در حالی که یک دهه از پایان آخرین مبارزات چریکی خمر سرخ می گذرد هنوز اعضا این گروه کمونیستی در شمال و شمال غرب کامبوج حضور دارند.

یکی از سربازان پیشین خمر سرخ که در ۱۴ سالگی به آن جنبش کمونیستی پیوست می گوید خمر سرخ به او وعده آزادی کشور و از بین رفتن فقر را داد: ولی من متاسفم زیرا رهبران خمر سرخ مرا فریب دادند. پس از این که ما در جنگ پیروز شدیم رهبری تغییر کرد و شرایط بسیار بد شد.

روز دوشنبه و پس از تاخیری بسیار طولانی، دادگاهی که با همکاری کامبوج و سازمان ملل تشکیل می شود به جنایت های ۵ نفر از رهبران حکومت وحشت خمر سرخ رسیدگی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG