لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

آمريکا ميکوشد برای «نزديکی» به رهبری جمهوری اسلامی ايران با وجود همه مشکلات اوليه تلاش ورزد


آمريکا ميکوشد برای «نزديکی» به رهبری جمهوری اسلامی ايران با وجود همه مشکلات اوليه، تلاش ورزد.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در گفت و گو با خبرنگاران در مکزيک گفت که آمريکا از «موانع موجود در کوتاه مدت برای گشودن باب مراوده با ايران،» آگاه بود. اما روز پنجشنبه خاطر نشان کرد که آمريکا هنوز اميدوار است که ايران نقشی سازنده در منطقه و در کمک به برقراری ثبات در افغانستان، ايفا نمايد.

اظهارات خانم کلينتون زمانی اعلام ميشود که گزارشهائی از نخستين ديدار يک ديپلمات ايرانی پس از گذشت ٣٠ سال با يک نماينده سازمان آتلانتيک شمالی، ناتو، بمنظور انجام گفتگوهای مستقيم با مقامات ناتو، منتشر شده است.

گرچه جزييات اين ديدار منتشر نشده است، اما يک سخنگوی ناتو روز پنجشنبه به صدای آمريکا گفت که ملاقات هفته گذشته، در بروکسل صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که ديپلمات ايرانی با «مارتين اردمن» معاون دبير کل ناتو جهت «تماس غير رسمی» درباره افغانستان، ديدار کرده است.

روز پنجشنبه ايران تأييد کرد در کنفرانس سازمان ملل برای افغانستان، شرکت خواهد کرد.

نمايندگی ايالات متحده را در اين کنفرانس هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا بر عهده خواهد داشت. خانم کلينتنون اوائل ماه جاری ميلادی به ميزبان های کنفرانس توصيه کرد از ايران نيز برای حضور در اين کنفرانس دعوت به عمل آيد.

وزارت امور خارجه آمريکا گفت که طرح گفتگوهای مشروحی را برای ملاقات رو در رو با مقامات ايرانی در اين کنفرانس ندارد.

آيـت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران در پاسخ به پيام پرزيدنت اوباما گفته بود که تغييری در سياست و خط مشی آمريکا نسبت به ايران نمی بيند، اما اگر آمريکا تغيير رفتار دهد ايران هم چنين خواهد کرد.

با اين حال خانم کلينتون گفت که پيام وييويی نوروزی پرزيدنت اوباما به ايرانيان در هفته گذشته، تأثير بسيار مثبتی برجای گذارده است.

روزنامه نيويورک تايمز اوائل ماه جاری ميلادی گزارش داد که برنامه ريزان ارتش آمريکا ارسال مهمات ناتو را به افغانستان از طريق ايران، در نظر گرفته اند. روزنامه نيويورک تايمز گفت که خطوط تدارکاتی در ايران برای نقل و انتقال مهمات آمريکايی نيست بلکه فقط برای استفاده متحدان ناتو است که با ايران مناسبات ديپلماتيک دارند.

ايران و آمريکا مناسبات ديپلماتيک خود را ٣٠ سال پيش هنگام بحران گروگانگيری در پی تصرف سفارت آمريکا در تهران در ييامد انقلاب اسلامی ١٣٥٧، قطع کردند.


XS
SM
MD
LG