لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

گزارش: «مزرعه حیوانات» این هفته در اردوگاه پناهندگان فلسطینی جنین به نمایش در آمد


رمان طنز آلود «مزرعه حیوانات» جورج ارول نویسنده انگلیسی این هفته در اردوگاه پناهندگان فلسطینی جنین در کرانه باختری رود اردن به نمایش در آمد که در واقع نگاهی دارد بر نقش سیاست امروزه فلسطینیان.

در صحنه اول نمایشنامه «مزرعه حیوانات» کشاورزی به نام جونز رهبر حیوانات را به قتل می رساند.

در صحنه دوم جمعی از حیوان ها از جمله چند اسب یک الاغ یک کلاغ یک مرغ و چند خوک به خوک انقلابی ای به نام گلوله برفی می پیوندند و او رهبری قیام آن ها علیه کشاورز ستمگر را به عهده می گیرد.

مزرعه حیوانات جرج اورول با الهام از دوران حکومت استالین در شوروی قبل از جنگ جهانی دوم نوشته شد، و این نمایشنامه بر اساس این داستان کلاسیک نشان می دهد انقلابیون نیز رفتار رهبرانی را که به آنان ستم کرده اند تقلید می کنند.

پس از براندازی جونز کشاورز حیوانات به رنج و ستم خوک هایی که رهبری را به عهده دارند و تدریجا رفتار انسان ها را پیشه می کنند دچار می شوند.

و سرانجام داستان هنگامی به پایان می رسد که خوکی که رهبری قیام حیوانات را به عهده دارد آخرین قدم را برای فروش انقلاب بر می دارد و جهت اداره مزرعه با انسان به مذاکره و مشاوره می نشیند. انسانی با لباس نظامی که به زبان هبرو سخن می گوید. و این شاید اشاره ای باشد به همکاری محمود عباس رهبر خودگردان فلسطینیان با اسراییل در سرکوب ستیزه گران حماس در کناره باختری رود اردن.

نبیل الراعی کارگردان نمایشنامه مزرعه حیوانات می گوید شرایط سیاسی فعلی فلسطینیان در تم این نمایشنامه بی تاثیر نبوده است.

این نمایش نامه از فاسدان می گوید و چگونه آن ها فاسد می شوند زیرا که از من سخن می گویند و نه از ما. و بدینگونه انسان ما را از دست می دهد. در فلسطین ما وجود ندارد. بلکه فقط سخن از من شنیده می شود.

یکی از بازیگران نمایشنامه که نقش کلاغ را به عهده دارد می افزاید این نمایشنامه داستان سیاست امروزه فلسطینیان است و آنان شخصیت های زورگوی مزرعه حیوانات را در زندگی خود می بینند.

نمایشنامه مزرعه حیوانات خود نوعی انقلاب به حساب می آید. این واقعیت که نمایشنامه در جنین به روی صحنه می رود اردوگاهی که زمانی صحنه نبرد فلسطینیان و اسراییل بود نشان از پیمودن راهی بس دشوار برای بازگشت به یک زندگی عادی در کرانه باختری رود اردن است.

نمایشنامه مزرعه حیوانات ۲۳ مارس ۳ فروردین به روی صحنه رفت.

XS
SM
MD
LG