لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

جهان چراغ ها را به مدت یک ساعت خاموش می کند!


اغلب اماکن شناخته شده در شهرهای مختلف جهان از ساختمان تاورز رکورد لس آنجلس تا برج المپیک پکن، از ساختمان امپایر استیت نیویورک تا برج ایفل تا پل معلق سن فرانسیسکو و اماکن دیگری در دهلی ، لاس وگاس و سیدنی ، روز شنبه ۲۸ مارس در ساعت هشت و نیم شب به وقت محلی، به طور نمادین چراغ های خود را به مدت یک ساعت خاموش می کنند تا حمایت خود را از طبیعت و بهسازی شرایط محیط زیست نشان دهند.

این کمپین سراسری که برگزار کننده آن سازمان جهانی حمایت از طبیعت یا (دبلیو دبلیو اف) است ، «ساعت زمین» نام گرفته است و درسال ۲۰۰۷ تنها در یک شهر، سیدنی استرالیا انجام شد. اما امسال پروژه های مختلفی تحت عنوان «چراغ ها خاموش آمریکا» و «چراغ ها خاموش لس آنجلس» و غیره در ایالات متحده و کشورهای دیگر به آن پیوسته اند.

سازمان جهانی حمایت از طبیعت به دنبال یک سری تبلیغات عظیم و گسترده با استفاده از سخنگویان و نمایندگان معروفی چون «اد نورتن» بازیگر سینمای هالیوود، امسال در بیش از ۵۰۰ شهر از ۸۳ کشور جهان به عنوان محکوم شناختن اعمالی که منجر به پدیده گرمایش زمین می شود از مردم این مناطق خواسته است که در ساعت هشت و نیم شب به وقت محلی چراغ های خود را به مدت یک ساعت خاموش کنند.

هدف سازمان جهانی حمایت از طبیعت رسیدن به تعداد هزار شهر در سراسر جهان و خاموش کردن چراغ ها در مناطق بیشتری تا پایان سال ۲۰۰۹ است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در یک پیام ویدیویی ضمن آن که این کمپین را «یکی از بزرگ ترین موارد نمایش نگرانی عموم از مشکل گرمایش زمین و تغییرات جوی» خواند از مردم در سراسر جهان خواست که به این جنبش بپیوندند.

بان کی مون در ادامه این سخنان گفت که چراغ های مقر سازمان ملل متحد و دفاتر سازمان ملل در شهرهای مختلف جهان نیز از حرکت خاموش کردن چراغ ها به نفع کره زمین پیروی خواهند کرد.

سازمان جهانی حمایت از طبیعت، واقعه خاموش کردن چراغ ها را نخستین رای گیری در یک انتخابات جهانی در تاریخ بشریت خواند و از تمام شهروندان جهان خواست تا با خاموش کردن چراغ های منازل و محل کار خود به بقای کره زمین رای «آری» و به گرمایش آن رای منفی بدهند.

سازمان جهانی حمایت از طبیعت می کوشد تا با جمع آوری یک میلیارد رای از مردم در سراسر جهان، این آرا را در کنفرانسی که به مناسبت تغییرات جوی در سال جاری در شهر کپنهاک در دانمارک برگزار می شود به رهبران جهان ارایه دهد. اندی ریدلی مدیر اجرایی کمپین معتقد است این بهترین راه رساندن صدای مردم به گوش سران دولت هاست.

هرچند ایران یکی از شرکت کنندگان در میان ۸۳ کشور جهان محسوب نمی شود اما کشورهایی چون کویت، دبی و پاکستان به کمپین سازمان جهانی حمایت از طبیعت پیوسته اند .

سازمان جهانی حمایت از طبیعت، یک نهاد غیردولتی و بین المللی است که برای حفاظت از و بازسازی محیط زیست و انجام پروژه های مختلف در رابطه با کره زمین فعالیت می کند. این سازمان از حمایت بیش از پنج میلیون نفر در ۹۰ کشور جهان برخوردار است.

در سال ۲۰۰۷ بیش از دو میلیون خانه مسکونی و محل کار در شهر سیدنی به مدت یک ساعت چراغ های خود را خاموش کردند و اماکن شناخته شده و سمبلیکی چون برج ایفل و میدان نبرد یا کالیسیوم شهر رم نیز در خاموشی فرو رفتند.

شمارش معکوس از هم اکنون برای خاموشی جهان در روز شنبه آغاز شده است. دست اندرکاران می گویند مردم در سراسر جهان می توانند با خاموش کردن چراغ های منازل خود به مدت یک ساعت در ساعت هشت و نیم شب به وقت محلی در این کمپین جهانی «ساعت زمین» شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG