لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

گزارش اقتصادی: انتقاد روسیه از قرارداد خط لوله اوکراین  و اتحادیه اروپا  


پیتر فدینسکی، خبرنگار صدای آمریکا، مسکو

روسیه جلسات مشاوره ای مسکو با دولت اوکراین را به بازبینی مفاد موافقت نامه کی یف و اتحادیه اروپا به منظور پیشرفت سیستم خط لوله گاز اوکراین منوط دانسته است.

مسکو، پیش از این تهدید کرده بود تا روابط خود را با اتحادیه اروپا پیرامون قرارداد خط لوله گاز بازبینی نماید . بر اساس این قرارداد، حوزه فعالیت روسیه با انتقال گاز این کشور از طریق اوکراین به اتحادیه اروپا گسترش خواهد داد.

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در جلسه اخیر شورای امنیت روسیه گفته است تا زمانی که مسکو از پیامدهای موافقت نامه خط لوله کیو با اتحادیه اروپا مطلع شود باید دیدار مشاوره ای هفته آینده نخست وزیران روسیه و اوکراین به تعویق بیافتد.

مدودف گفته است: این موافقت نامه پرسش هایی را مطرح کرده است و عامل کلیدی که در این موافقت نامه مطرح شده حجم گازی ست که از طریق خط لوله گاز اوکراین منتقل می شود. نخست وزیر در ضمن گفته است واضح است که گاز خطوط لوله نباید از هیچ منطقه دیگری به جز قلمروهای روسیه منتقل شود و این امری ست که هیچ یک از طرفین از مسکو نظرخواهی نکرده اند.

با وجود اظهارات اخیر آقای پوتین، سرگئی شامتکو، وزیر انرژی روسیه در کنفرانس بروکسل که موافقت نامه اتحادیه اروپا و اوکراین امضا شده، حضور داشت.

در این جلسه، در نمایش بی سابقه ای از حس همراهی و اتحاد، رهبران اوکراین از جمله رییس جمهوری و نخست وزیر این کشور، طرح ۷⁄۵ میلیارد دلاری مدرنیزه کردن خطوط لوله گاز را به اتحادیه اروپا ارایه کردند.

مقامات اتحادیه اروپا از این طرح استقبال کرده و آن را راهی برای حفظ امنیت نیازهای انرژی این قاره و کمک به اقتصاد اوکراین نامیدند.

ولادیمیر فیگین، مدیر موسسه انرژی و دارایی مسکو می گوید:« منافع فعال اروپا در سیستم خط لوله گاز اوکراین نتیجه جنگ ماه ژانویه بیم مسکو و کیو است که در اوج زمستان انتقال منابع سوخت به اروپا را قطع کرد. رهبران اروپایی، که به طور معمول موضع منفعلی در قبال خط لوله اوکراین اتخاذ کرده بودند، همزمان با اخلال های بلند مدت در انتقال سوخت و هراس از از دست دادن حمایت و آرای عمومی اقدام فوری و جدی انجام دادند. سرمایه مورد نیازاین امر که به امنیت، صنایع، زندگی روزمره مردم و مشاغل دراروپا ارتباط مستقیم دارد، مورد تصویب قرار خواهد گرفت.»

حدود ۸۰ درصد گازی که روسیه به اروپا می فروشد از مسیر اوکراین منتقل می شود و افزایش ظرفیت به احتمال زیاد درصد این انتقال را بالا خواهد برد.

ولودیمیر اوملچنکو، کارشناس انرژی مرکز رازومکو در کیو می گوید: «این افزایش با طرح های روسیه برای خطوط لوله نورداستریم و سوتاستریم که نسبت به اوکراین پیش دستی خواهد کرد مغایرت خواهد داشت. ساخت خطوط لوله نورداستریم و سوتاستریم نه تنها منطقی به نظر نمی رسد بلکه به افزایش ظرفیت اوکراین کمکی نخواهد کرد چرا که نه تنها برای فراهم آوردن سطوح جدید، به اندازه کافی گاز وجود ندارد بلکه اروپا نیز در این سطح گاز نیاز نخواهد داشت.»

انتظار می رود پس از تکمیل خطوط لوله نورداستریم و سوتاستریم، ظرفیتی حدود ۸۵ میلیارد متر مکعب در سال خواهد داشت. اوکراین در حال حاضر ۱۲۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد.

آقای پوتین چند ساعت پس از امضای موافقت نامه خط لوله گاز بین کیو و بروکسل تهدید کرد تا روابط روسیه با اتحادیه اروپا را مورد بازبینی قرار خواهد داد. وی موافقت نامه اتحادیه اروپا با اوکراین را غیر حرفه ای نامیده و آن را غیر قابل بررسی و جدی خواند.

آقای پوتین گفت روسیه اخیراً به اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده بود تا با همکاری دو جانبه تلاش هایی برای ارایه اعتبارهای مشترک به اوکراین صورت گیرد.

کمیسیون اروپا پاسخ داده بود برای ارایه اعتبار به اوکراین بودجه ای در اختیار ندارد.

نخست وزیر روسیه ادعا کرده است در بحبوحه بحران جهانی اقتصاد، اعمال کنترل بر سیستم انتقال گاز اوکراین سوء استفاده است.

اوملچنکو می گوید: «کیو از فرصت کنونی بهره جسته تا مناسبات خود با اتحادیه اروپا را که به طور بی سابقه ای موضع فعالی در قبال این کشور اتخاذ کرده به یک همکاری مثمر ثمر بدل کند. این امر تا حدودی به دلیل هراس کیو از پیشگیری از اعمال نفوذ گسترش انحصار شرکت دولتی انرژی گازپروم روسیه در اوکراین و بخشی از آن نیز به دلیل بحران جهانی اقتصاد بوده است.»

مفاد موافقت نامه بین کیو و اتحادیه اروپا ارقام دقیق و جزییات هزینه ها را ارایه نکرده است.

این موافقت نامه مقررات عمومی و کلی مراحل تهیه کنندگان و مصرف کنندگان در تجارت گازرا متذکر شده و در ضمن در صدد است تا مدیریت شرکت های گاز اوکراین را به منظور کاهش خطوط قرمز و اختلاس و کاهش خطر سرمایه گذاران خارجی اصلاح نمایند.

XS
SM
MD
LG