لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

گزارش هنری: فیلم تازه جولیا رابرتز، همدستی دوجاسوس برای فریب سوداگران


گزارش: آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا در هالیوود

جولیا رابرتز و کلایو اوون در فیلم « دورنگی» در نقش دو جاسوس و دو رقیب کاری ایفای نقش می کنند که در عین حال یک رابطه عاشقانه پنهانی نیز میان آن ها بوجود می آید. اما به زودی این عشق رمانتیک با به میان آمدن یک معامله پیچیده ۴۰ میلیون دلاری به چالش گرفته می شود.

این فیلم پرماجرای جاسوسی که در لفافه ای از یک داستان عاشقانه ارائه می شود توسط تونی گیلروی کارگردانی شده است.

کلایو اوون در نقش « ری » یک مامور انتلجنت سرویس ( امی آی ۶) انگلستان بازی می کند و جولیا رابرتز نیز در نقش « کلر» ، یک مامور مخفی سازمان آمریکایی « سیا». پس از آن که این دو مامور چندین بار به دلایلی بر سر راه یکدیگر قرار می گیرند آتش عشقی سوزان در میان آن ها شعله ور می شود.

فیلم با یک وقفه زمانی از دورانی آغاز می شود که دو شخصیت اصلی فیلم در چند صحنه جاسوسی بین المللی به طور اتفاقی با یکدیگر روبرو می شوند. اما بنا بر گفته کلایو اوون، ماجرایاصلی فیلم هنگامی آغاز می شود که ری و کلر، دو سازمان جاسوسی دولتی را ترک می کنند و وارد قلمرو جاسوسی خصوصی برای شرکت های تجارتی بزرگ می شوند.

اوون می گوید: « داستان فیلم درباره این دو جاسوس باهوش و زیرک دو شرکت تجارتی عظیم است که متوجه می شوند در کار خود به چنان مهارتی رسیده اند که می توانند به راحتی و با کمک یکدیگر این دو شرکت تجاری را سرکیسه کنند. ضمن انجام این طرح ، ری و کلر، روابط داغ عاشقانه خود را نیز که بر خلاف مقررات شغلی آن هاست به صورتی پنهانی ادامه می دهند. عاشق و معشوق هر روز با یکدیگر ملاقات می کنند اما هرچه به انجام طرح و هدف نهایی خود نزدیک تر می شوند ، حس اعتماد به یکدیگر را از دست می دهند. تا جایی که هریک از این دو فکر می کند که دیگری در صدد است تا پس از رسیدن به مبلغ کلاشی شده او را از سر راه خود بردارد. »

تونی گیلروی ، نویسنده و کارگردان فیلم « دورنگی» که پیش از این برای ساختن فیلم « مایکل کلیتون» در سال ۲۰۰۷ دست به پژوهش های عمیقی در چگونگی کارکرد یک شرکت وکالت زده بود می گوید: « فیلم دو رنگی همان طور که از عنوان آن برمی آید، در مورد پیکار عواملی است که دائم در جهت و برخلاف جهت یکدیگر در حال حرکت اند و همه چیز بر اساس این دوگانگی و دورویه گی ساخته شده است.»

گیلروی می گوید: « فیلم این سوال را پیش می آورد که چگونه با عدم اطمینان به دیگران می توان زندگی کرد؟ چگونه می توانید بدون اعتماد با یک فرد دیگر رابطه عاشقانه داشته باشید؟ با چگونه فردی می توانید این رابطه عاشقانه را بوجود آورید و الی آخر. به این ترتیب است که دو شخصیت اصلی فیلم با یکدیگر آشنا می شوند. هردوی آن ها افرادی از یک قماش اند و به خاطر همین شباهت های شخصیتی به شدت مجذوب یکدیگر می شوند. اما بدون آن اعتماد لازم این رابطه چگونه برقرار خواهد ماند؟»

گیلروی معتقد است خود این موضوع یک خطه جدیدی است که مطالعه آن می تواند جالب باشد: « در اینجا ما خواسته ایم یک عنصر پیچیده دیگر را نیز به فیلم اضافه کنیم و آن هم این که اصلا شاید همین عدم اعتماد شدید است که این دو شخصیت را به سوی یکدیگر کشانده است؟»

کلایو اوون می گوید همین چرخش های طنزآلود و سئوال برانگیز بود که او را به داستان فیلم و بازی در آن علاقمند کرد: « این فیلمنامه زمانی به دست من رسید که نقش های زیادی را رد کرده بودم اما به محض خواندن آخرین صفحه فیلمنامه ی تونی تلفن را برداشتم و به نماینده ام گفتم این دقیقا همان نقشی بود که منتظرش بوده ام. »

هرچند گیلروی می گوید هرگز قصد نداشته که یک بیانیه سیاسی در مورد چند و چون عملکرد شرکت های تجاری بزرگ را از طریق فیلم « دورنگی» ارائه دهد اما جولیا رابرتز بازیگر نقش کلر معتقد است فیلم منعکس کننده مسائل واقعی جهان امروز است: « فساد و حرص و آز شرکت های تجاری بزرگ..خوب ...البته که بازگو کننده مسائل واقعی است که در جهان امروز جریان دارد.»

جولیا رابرتز می گوید هرچند بازی در نقش یک جاسوس برای او تازگی داشته است اما عملا جاسوس بودن صحبت دیگری است:« من فکر نمی کنم هرگز بتوانم نقش یک جاسوس را در زندگی واقعی به عهده بگیرم. جاسوس بودن زیرکی هایی لازم دارد که من با کودنی های مخصوص خودم از عهده آن بر نمی آیم.»

بازیگران دیگر فیلم دورنگی تام ویلکینسون و پل جیاماتی هستند که نقش روسای دو شرکت صابون سازی را بازی می کنند و رقابت های شدید آن دو با یکدیگر صحنه را برای عملیات جاسوسان خصوصی، ری و کلر آماده می کند.

XS
SM
MD
LG