لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

گزارش سیاسی: انتشارجزییات شکنجه زندانیان مظنون به فعالیت های تروریستی توسط ایالات متحده 


سیندی سین، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن، دی سی

جزییات دهشتناکی پیرامون ادعاهای زندانیانی مبنی بر اعمال شکنجه توسط سیا در بازداشتگاه های مخفی خارج از آمریکا منتشر شده است.

مارک دانر، نویسنده و خبرنگار از نحوه دسترسی خود به اسناد سال ۲۰۰۷ کمیته بین المللی صلیب سرخ که قرار بوده صرفاً در اختیار مقامات بلند پایه دولت جرج بوش قرار گیرد، سخنی نمی گوید.

هفته گذشته، نشریه نقد کتاب های نیویورک در مقاله ای به قلم دانر، بخش هایی از مصاحبه های ۱۴ زندانی با کمیته بین المللی صلیب سرخ را منتشر کرد.

دانر بر این باور است: «روایت های زندانیان از شباهت های تکان دهنده ای حکایت می کند. کمیته بین المللی صلیب سرخ در گزارش خود خاطر نشان کرده است که گرچه زندانیان به شدت در انزوا نگهداشته شده بودند، چه در زندان های مخفی به اصطلاح «اماکن سیاه» و یا در زندان گوانتانامو بی در کوبا و به جز بازجویان با هیچ فردی در داخل و خارج از زندان تماس نداشته اند، اما شرح همه جزییات و نحوه بدرفتاری های آن ها درهمه روایت ها و موضوعات مختلف تشابه خارق العاده ای دارند.»

دانر، نویسنده کتاب «شکنجه و واقعیت» می گوید: «این ادعاهای زندانیان پس از انتقال سال ۲۰۰۶ آن ها به بازداشتگاه گوانتانامو بی در کوبا با کمیته بین المللی صلیب سرخ مطرح شده اند. آن ها شرح داده اند چگونه به زندانهای مخفیانه مختلف منتقل می شدند. زندانیان هفته ها و گاه ماه ها عریان نگهداشته شده بودند. آن ها درسلول های بسیار کوچکی بودند که دمای آن به طور مصنوعی بسیار پایین بوده، تا سطحی که یکی از مقامات زندان ادعا کرد بدن زندانیان عریان از شدت سرما کبود می شد.»

ابو زوبیده، شهروند فلسطینی متولد عربستان سعودی، اولین زندانی مظنون به فعالیت تروریستی پس از حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ علیه خاک ایالات متحده بود.

مارک دانر تکنیک هایی را که برای بازجویی زوبیده و دیگر بازداشت شدگان استفاده می شد را شرح می دهد.

وی می گوید: «زوبیده و دیگران به مدت سه هفته به یک صندلی درسلول های بسیار کوچک زنجیر شده بودند. عدم توانایی در کوچکترین حرکت سبب شده بود تا پاهای این زندانیان تاول بزند و متورم شود. بازجویان سیا زوبیدا را به مدت سه هفته به صندلی زنجیر کرده بودند و با پاشیدن آب به صورتش، او را از خوابیدن منع کرده بودند. گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ حاکی از آن است که همه ۱۴ زندانی از خوابیدن منع شده، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در شرایط غرق شدن با آب بودند.»

این گزارش نتیجه گیری کرده است کلیه این اعمال شکنجه محسوب می شود و رفتارهای بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز قلمداد می شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ، نهاد بی طرف مستقر در سوییس گزارش هایی را که دانر منتشر کرده است انکار نکرده است اما در عین حال از انتشار عمومی این گزارش ابراز تاسف کرده و آن را یک سند سری نامیده است.

مسئولیت کمیته بین المللی صلب سرخ اطمینان از اجرای معاهده های ژنو توسط کشورهای مختلف است.

پس از درز کردن این گزارش، اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا از اریک هولدر، دادستان کل پرزیدنت اوباما خواسته است تا برای تحقیق پیرامون ادعاهای شکنجه، یک بازپرس مستقل منصوب نماید.

آلکس عبدو، مدیر پروژه امنیت ملی آ سی آل یو می گوید: «پرده برداری های جدید اهمیت بسیاری دارند. این گزارش بر اطلاعاتی مبنی بر این که این زندانیان شکنجه شده بودند و گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ که با دسترسی کامل و مستقیم به زندانیانی که در اختیار مقامات دولت جرج بوش قرار داشتند و پیش از این نیز در اختیار داشتیم، مهر تایید رسمی می نهد.»

پرزیدنت بوش در دوران ریاست جمهوری خود به اقدامات به اصطلاح «مراحل جایگزین و متفاوت» در برخورد با تعداد معدودی از سردمداران مظنون به فعالیت های تروریستی در بازداشتگاه های خارج از ایالات متحده اذعان کرده بود.

آقای بوش به طور مستقیم به نام ابو زبیده اشاره و پافشاری کرده بود اقدامات صورت گرفته قانونی بوده اند.

علاوه بر آ سی آل یو، چندین سازمان مدافع حقوق بشر و نشریه دیگر نیز از دولت اوباما و کنگره خواسته اند تا در مورد نحوه رفتار با زندانیان گوانتانامو بی وبازداشتگاه های دیگراز سال ۲۰۰۱ تاکنون تحقیقات بیشتری انجام دهد.

پرزیدنت اوباما در پاسخ به پرسش احتمال تحقیقات بیشتر در این زمینه گفته است هر فردی که در اعمال این شکنجه ها و جنایات دست داشته است باید مجازات شود اما نگاه به گذشته هدف او نیست و تمرکز اصلی وی چشم انداز به آینده است.

مجله نیوزویک گزارش داده است پرزیدنت اوباما در صدد است تا برای اولین بار سه سند وزارت دادگستری دولت بوش را که جزییات تکنیک های بازجویی از مظنونان به فعالیت های تروریستی را فاش می کند منتشر کند.

XS
SM
MD
LG